המועצה הגישה עתירה לבג"ץ נגד מיקום מתקן ההתפלה

לאחר שכשלו כל הניסיונות לשכנע את מוסדות התכנון לבחון חלופות להקמת מתקן ההתפלה גליל מערבי, הגישה השבוע הנהלת המועצה עתירה בנושא לערכאה המשפטית העליונה בישראל


בהמשך למאבק המועצה ופורום התושבים על מיקום של מתקן ההתפלה שצפוי לקום בגליל המערבי, הוגשה השבוע (יום שני, 9 במרץ) עתירה לבג"ץ. 

העתירה לערכאה המשפטית העליונה בישראל הוגשה לאחר שנים של ניסיונות לקדם הידברות עם מוסדות התכנון של המדינה בנוגע למיקומו של מתקן ההתפלה. הנהלת המועצה ופורום התושבים שהוקם בשל החשש לפגיעה באיכות החיים בגליל המערבי לאור המיקומים שהציעה המדינה להקמת המתקן, הציעו בשנים האחרונות כמה חלופות להקמת המתקן - שלא יהיה בהן פגיעה בשטחים החקלאיים באזור, ברצועות חוף ציבוריות ובאפשרות להרחבה עתידית של יישובים.

לאחר כמה הצעות שירדו מהפרק, החליטה לפני כשנתיים המדינה כי מתקן ההתפלה יוקם בסמוך למחנה שרגא. תושבי המועצה הביעו התנגדות נחרצת להצעה, בשל הקרבה ליישובים והחשש מפגיעה בחוף שבי ציון הסמוך, שנחשב לאחר החופים הנקיים והיפים ביותר בישראל. לכל אורך הדרך הציעה המעצה כמה חלופות להקמת המתקן באזורי תעשייה קיימים - ובכך למנוע פגיעה נוספת בטבע ובשטחים ירוקים.

בעתירה שהוגשה לבג"ץ מציינת המועצה כי היא הציעה למוסדות התכנון שני אתרים חלופיים - האחד באזור תעשייה בעכו והשני באזור תעשייה צפונית לנהריה, השייך לתשלובת מילואות. לטענת העותרים, המדינה לא ביצעה את מלוא הבדיקות הנדרשות כדי לבחון אם אתרים אלה יכולים לשמש כמתקן התפלה.

הפנגת תושבי המועצה נגד הקמת מתקן ההתפלה ליד מחנה שרגא, 30 ביולי 2019

במקביל הנהלת המועצה ממשיכה לתמוך בהקמת מתקן התפלה בגליל המערבי, ומסכימה עם עמדת רשות המים לפיה מדובר בצורך חיוני שישרת את תושבי הצפון.  ההתנגדות של המועצה והתושבים היא לגבי מיקומו של המתקן בלבד, ונובעת מהחשש לנזק בלתי הפיך שייגרם לגליל המערבי ולתושביו. בעתירה, טוענת המועצה כי כל חמשת מתקני ההתפלה הפועלים בישראל הוקמו בלב אזור תעשייה או בסמוך אליו, וכך צריך להיעשות גם בהקמת המתקן השישי - שצפוי להיות הגדול ביותר בישראל.          

"אנחנו משיכים להיאבק בהחלטה ההרסנית של הוות"ל ורשות המים לבנות את מתקן ההתפלה הגדול בישראל על שטח חקלאי, בצמוד ליישובים ולבסיס צבאי  וליד אחד החופים הטבעיים ובמיוחדים בארץ", אמר ראש המועצה משה דוידוביץ. "התוכנית המוצעת עודמת בניגוד לעקרונות התכנון והבנייה, ואנו תקווה כי בג"ץ ימנע את הקמת המפעל המיקום המוצע, שיהווה בכייה לדורות".

לעיון בעתירה המלאה שהגישה המועצה