תלמידי מנור-כברי נפגשו עם שגריר פולין בישראל

המפגש התקיים לקראת יציאתם לפולין של התיכוניסטים בשנת הלימודים הבאה. השגריר מארק מגירובסקי לא עשה הנחות לבני עמו שנטלו חלק בהשמדת העם היהודי, אבל הדגיש שפולין הייתה מדינה שנכבשה באכזריות על ידי הנאצים


93 בני נוער מתיכון מנור כברי עומדים לצאת בתחילת שנת הלימודים הבאה למסע לפולין. בתהליך ההכנה למסע הציעה יעל רוסק, מדריכת מסע ועובדת בשגרירות פולין, למנהלת המסע סמדר מאיר להפגיש בין שגריר פולין בישראל לבני נוער היוצאים למסע. והשגריר אכן הגיע.
מארק מגירובסקי, לשעבר סגן שר החוץ הפולני, הגיע ביום של 40 מעלות עם נהג, עניבה וחליפה למפגש בספריה עם תלמידי מנור כברי (בכפכפים וגופיה). למגיובסקי נעים ההליכות היה חשוב לספר לתלמידים שפולין היא ארץ של תרבות, שיהודים בחרו לגור בה, כי היא העניקה להם מה ששום מדינה אחרת לא נתנה.
היה לו חשוב לומר שההגדרה "מחנות השמדה פולנים" - עושה לפולנים עוול, כי על אף שהמחנות היו בארץ פולין, מפעיליהן היו בעיקר גרמנים, המחנות שירתו את גרמניה הנאצית, ופולין היתה מדינה כבושה.
לדברי השגריר, גם כשפולין השתחררה מהכיבוש הנאצי היא נכבשה על ידי הסובייטים. זו מדינה שעברה את 50 השנה מאז מלחמת העולם בהרבה סבל. ויחד עם זאת, מאוד קשובה לסבל של העם היהודי שהתקיים בתוכה.
מגירבוסקי אמר כי היה לו חשוב לשמוע את הילדים ולפגוש אנשים צעירים שמתעניינים בארצו. לדבריו, מעבר למחנות, פולין היא ארץ של תרבות והסטוריה עתיקה, של שימור מכובד של זיכרון השואה ושל שפע וקניות ומודרנה. הוא הודה כי אכן היו "חוליגנים" ומנוולים פולנים, אבל היו גם 7,000 חסידי אומות עולם מבני ארצו, ואי אפשר לספר היסטוריה מנקודת מבט אחת בלבד.
לבני הנוער היה קל להתחבר  לשגריר, שדובר עברית טובה (בעיקר אחרי שהוריד את הז'קט). המפגש הבלתי אמצעי הזה סייע לראות בפולין יותר מאשר ארץ הגטאות והמחנות, ונתן לתלמידים תחושת ערך בעיקבות ביקורה של אישיות חשובה שכזו בבית הספר.
דרכו של השגריר לבית המועצה ברגבה נחסמה בעקבות תאונת דרכים על כביש נהריה, ובכך נמנע המפגש שתוכנן עם ראש המועצה משה דוידוביץ.

תלמידי תיכון מנור-כברי עם השגריר הפולני, מארק מגירובסקי