עונת המלענים: מדור בעלי חיים בסימן קוצים טורדניים

המלען, או בשמו העממי "קוץ", מטריד בימים אלה של ראשית הקיץ את פרוותיהם של בעלי חיים חיים רבים. כאשר המלען מסרב לצאת מהגוף של החיה יכול להיווצר זיהום שמחייב טיפול וטרינרי נמרץ  


והפעם במדור שני מקרים: 

לוקה, כלבה מעורבת כבת שנה אשר נמצאת בעמותת "כלבלאב", הגיעה לניתוח עיקור שגרתי. באזור הבטן נראה פצע סגור ובשלב ראשוני הוחלט לטפל בו באופן שמרני באמצעות אנטיביוטיקה. לאחר כשבוע, כאשר לא נראה שיש הטבה בפצע, הוחלט לפתוח את הפצע. בתוך הפצע, די עמוק, התגלתה הסיבה האמיתית לאי-ההחלמה של לוקה: מלען.

מלען, או בשמו העממי "קוץ", הוא זרע של צמח השיבולת, שצורתו מאפשרת לו להיצמד לפרוות של בעלי חיים.  כך מתבצע פיזורו של הצמח למרחקים. לעיתים נודד המלען/קוץ אל עומקי הפרווה ואף חודר את עורו של בעל החיים. הגוף נלחם בעצם הזר שנמצא בתוכו ויוצר תגובה דלקתית סביבו. התגובה כוללת התפתחות של מוגלה, נפיחות, אודם וכאב - הכל במטרה לפלוט את המלען מחוץ לגוף. אחד הסממנים לכן פעמים רבות אנו עדים לליקוק אינטנסיבי של בע"ח במקום כניסתו של  ה"מלען".

המקומות הנפוצים ביותר שאנו נתקלים בהם במלענים הם כפות רגליים, אוזניים, נחיריים ועוד.

המלען שהוצא מגופה של לוקה

 
דני מחפש בית חם

המקרה השני נוגע לדני (השם ניתן במחלקה), חתול רחוב שנאסף פצוע משייח' דנו בעקבות דיווח של תושב הכפר. דני (השם ניתן במחלקה) , חתול רחוב משייח' דנון, שנאסף בעקבות דיווח של אחד התושבים על חתול פצוע. הוא נלקח למרפאה בכלבייה ביסעור, ולאחר טשטוש נמצא כי הוא סובל משבר פתוח ורגל מרוסקת. עקב אי יכולת לתקן את הרגל הוחלט על קטיעתה (חתולים וכלבים קטנים יכולים להסתדר גם עם שלוש רגליים). דני עבר את הניתוח בהצלחה והחלים. כיום הוא מחפש מקום בטוח שיאפשר לו לחיות בשלווה, מקום כזה יכול להיות פינה באחד מיישובי המועצה שבהם יש פינת האכלה ואין הרבה סכנות. לאימוצו יש לפנות למחלקה הווטרינרית.

החתול דני. שלוש רגליים ולב זהב