המועצה וחיות אחרות: מדור חדש על טיפול בבעלי חיים

במסגרת המדור "מקרה החודש", יציג הווטרינר הרשותי ד"ר שי גולדן, שנכנס לאחרונה לתפקידו, מקרים רפואיים שעמם מתמודדים בעלים של חיות מחמד. והפעם, לרגל העונה החמה: כיצד יש להתמודד עם הכשת נחש?


 

היה זה בוקר חם בסוף חודש אפריל. קיבלנו טלפון בהול בשעות הבוקר מאחת המתנדבות בעמותת כלבלאב. "משהו קרה לצ'וקו, התנפחו לו הלחיים", אמרה המתנדבת בצד השני של קו. 

"אין בעיה נגיע לכלבייה בהקדם האפשרי".

צ'וקו, זכר מעורב בין כשנה וחצי, נמצא בכלבייה באזור החצר האחורית. כשהגעתי נראה כי צד אחד מפניו של צ'וקו התנפח וישנה נפיחות מתחת לראשו. בחיפוש מדוקדק בפרוותו ולאחר גילוח האזור החשוד נמצאו שני נקבים בעורו המתאימים להכשת נחש.

הכשת נחש, בדרך כלל נחש צפע ישראלי, היא מצב שכיח בתקופה זו בשנה, שעה שהנחשים מתעוררים מתרדמת החורף.

הסימנים שנראים על כלבים וחתולים שהוכשו כוללים בין היתר: 

נפיחות מקומית: כתלות באזור ההכשה. לרב כלבים יוכשו באזור הראש כיוון שמנסים לנשוך את הנחש, בעוד חתולים לרב יוכשו ברגליים הקידמיות.

סימני הכשה: זוג נקבים בעור מכוסים בגלד (תלוי זמן מרגע ההכשה) ומסביב לנקבים יווצרו שטפי דם והמקום יהיה כאוב.

סימנים כלליים: חולשה, אפאטיות נשימה מהירה והלחתה.

חומרת ההכשה תלויה בכמה גורמים, ובהם האזור בגוף שבו אירעה ההכשה (הכשות בגפיים חמורות יותר מהכשות באזור הראש); גודל החיה (כלבים קטנים בסיכון רב יותר מגדולים); כמות הארס שהוזרק והזמן בשנה שבו התרחשה ההכשה (הכשות של "תחילת העונה" חמורות יותר).

סיכויי ההחלמה אצל כלבים הם טובים מאוד ומהנתונים הידועים לנו כיום אחוזי התמותה עומדים על אזור ה-4% בלבד. בכל מקרה, אם החיה שלכם הוכשה על ידי נחש יש לפנות מיד לטיפול וטרינרי.

נחזור לצ'וקו. הוא קיבל טיפול במרפאת הכלבייה שכלל עירוי תוך ורידי, סטרואידים ואנטיביוטיקה, במשך מספר ימים. ביומיים הראשונים הוא הוסיף להתנפח ולא הרגיש טוב אך לאחר שלושה ימים החל להראות סימני התאוששות. כמה ימים לאחר מכן הוא חזר לאיתנו.

אז אם התאהבתם בצ'וקו ותרצו לאמץ אותו או כלבים אחרים, אתם מוזמנים להגיע לכלבייה ביסעור או ליצור קשר עם עמותת "כלבלאב".

צ'וקו לאחר הכשת הנחש. נפיחות בלחיים שנמשכה כמה ימים

צ'וקו. התאושש מהכשת הנחש וממתין לבית חם