תערוכה חדשה בבניין המועצה: "משהו מהבטן"  

בתערוכה מוצגות עבודות המשלבות שיר עם צילום שיצרו נשים מכל הארץ במסגרת תחרות שנשאה את אותו שם ונועדה לקדם יצירה נשית. מטה אשר היא המועצה הראשונה שתציג את התערוכה, שצפויה לנדוד בשנה הקרובה ברחבי הארץ


החודש נפתחה בבניין המועצה ברגבה תערוכת הצילום והשירה הנשית "משהו מהבטן". התערוכה מציגה את היצירות הזוכות של צלמות ומשוררות בתחרות ייחודית אשר מטרתה לעודד ולקדם יצירה נשית. התערוכה תנדוד בערים ומועצות ברחבי הארץ ומטה אשר נבחרה להיות הראשונה שתציג אותה. 
"נשים רבות יוצרות למגירה ולא מאמינות שהיצירה שלהן משמעותית או שתעניין מישהו", אומרת עו"ד אפרת אומיאל פדידה, יו"ר תנועת "כל הנשים" ומיוזמות התחרות, "מטרת התחרות לעודד נשים להביע את עצמן ולהשמיע את קולן ואת האמירה שלהן לעולם". לדברי עו"ד אומיאל פדידה, "הרעיון לתחרות נולד כשטלי אלון שותפתי לפרוייקט ואני ישבנו בבית קפה והתחלנו לדבר על פרוייקטים שעשינו, היא סיפרה לי על תחרות שירה שהיא ערכה בעירה אילת ואני סיפרתי לה על תחרות צילום שאני ערכתי בגליל, פתאום היתה לנו ההברקה לשלב בין שני הנושאים וליצור תחרות צילום ושירה נשית. 

עבודות מהתערוכה, מוצגות בבניין המועצה ברגבה

ההיענות לתחרות הייתה גבוהה ובין היתר כלל חבר השופטות את העיתונאית והסופרת ליהיא לפיד, הסופרת גל לנדאו, האמנית רקפת חולדאי, הצלמת ליאת אולמרט, האמנית והמלחינה אביבה חיים טובים, המשוררת שירה כהן והסופרת עו"ד ד"ר מיכל סגל ארנולד. התחרות התקיימה בין החודשים נובמבר 2017- לינואר 2018 והשתתפו בה 186 נשים מכל הארץ ומכל גווני האוכלוסיה. 
"רצינו לתת במה לכמה שיותר יצירות", מסבירה טלי אלון, סופרת ומשוררת בעצמה. "לכן החלטנו שיהיה 10 זוכות במקום השני ו-20 זוכות במקום השלישי מכל קטגוריה. באופן זה הצלחנו לתת במה ל-62 יצירות, שרובן מוצגות בתערוכה".
השירים והצילומים בתערוכה מוצגים יחד כאשר לכל שיר הותאם אחד הצילומים הזוכים. "תהליך 'שידוך' הצילומים לשירים, אומרת אומיאל פדידה, "היה תהליך לא פשוט מאחר ומצד אחד יש רצון שהצילום יתקשר באופן כלשהו לתוכן השיר ומצב שני רצינו שהפרשנות לא תהיה יותר מדי צפויה.", לדוגמה אחת ההחלטות היותר אמיצות היתה לחבר לשיר"לילד שלא הבאתי לעולם", שיר העוסק באובדן ואבל על ילד שלא נולד וצרפנו לו צילום של יד של תינוק אוחזת בחולצת אמו. הקונטרסט בין הצילום לתוכן השיר נותן כמו בעיטה בבטן וממחיש את כאב האבדן. 
נוסף לתערוכה הנודדת, בקרוב ייצא לאור  ספר שירה וצילום של היצירות הזוכות. המיזם כולו מתקיים בשיתוף עם תנועת "כל הנשים" תנועה חברתית העוסקת בקידום שיוויון וזכויות לנשים. השיר הזוכה בפרס הראשון הולחן על ידי המלחינה אביבה חיים טובים ויבוצע על ידי דפנה ארמוני באירוע מיוחד למשתתפות התחרות.  
התערוכה תוצג במבואת המועצה עד סוף חודש מאי. ביום שני 28 במאי יתקיים שיח גלריה בהנחיית עו"ד אומיאל פדידה, בהשתתפות ראש המועצה יורם ישראלי והיועצת לקידום מעמד האישה במועצה נילי אלון. חלק מהיוצרות המקומיות המשתתפות בתחרות יספרו על יצירתן ויקריאו את שירן. להלן כמה מהעבודות שמוצגות בתערוכה:

1

2

3