שנת חגי המשק במטה אשר: תשעה יישובים חוגגים יום הולדת עגול

יותר מרבע מיישובי המועצה יציינו במהלך 2018 יום הולדת עגול - מיישובי חומה ומגדל שימלאו להם השנה 80 ועד כליל הצעיר שתושביו מציינים יום הולדת 40. כתבה ראשונה בסדרה


מאות מתושבי חניתה שחזרו ביום שבת 24 במרץ את מסע העלייה להקמת הקיבוץ. למסע השחזור הגיעו בעיקר משפחות צעירות רבות, שצעדו בנחת במסלול שאותו עשו בחשאי בדיוק 80 שנה ושלושה ימים לפני כן אנשי פלוגת הכובשים, רכובים על חמורים ומשאיות: מהשדות של חניתה ומצובה של ימינו ועד אתר חומה ומגדל. בדרך המתינו למשתתפים תחנות שונות ברוח התקופה: הקמת אוהלים, העברת מים בדליים, מרוץ אלונקות ועוד.

באתר חומה ומגדל עצמו חיכו למשחזרים שתייה וכיבוד, וכל מי שהיה מעוניין בכך קיבל את האפשרות ליצור את הגרסה האישית שלו לחומה ומגדל. לאחר מכן התקיים טקס חגיגי לציון העלייה על הקרקע בהשתתפות ותיקי היישוב, ח"כ איתן ברושי, מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר וסגני ראש המועצה משה דוידוביץ' ואיל רייז. הדוברים בטקס הדגישו את החשיבות הרבה של חניתה ביישוב הגליל ואת היותה יישוב גדר, וקראו לאנשי הקיבוץ להמשיך לחזק את הצמיחה הדמוגרפית ואת חיי הקהילה במקום.  

חג המשק של חניתה הוא רק חלק ממבול של ימי הולדת עגולים במטה אשר: תשעה יישובים, יותר מרבע מהמועצה, יציינו השנה יום הולדת עגול. לצד חניתה חוגגים השנה יום הולדת 80 שני יישובי חומה ומגדל נוספים: שבי ציון ואילון; חמישה יישובים מציינים השנה, במקביל למדינת ישראל, יום הולדת 70: גשר הזיו, געתון, סער, בוסתן הגליל ושמרת; ואילו אנשי כליל, הצעירים שבחבורה, יחגגו השנה 40 שנה לעליית ראשוני התושבים לקרקע. בכתבה זו נסקור חלק מהחגיגות שהתקיימו ומתקיימים ביישובים. המשך החגיגות יסוקרו בעיתוני "זה אשר" הבאים.

ההון האנושי של אילון

חגיגות ימי ההולדת ליישובים מסמלות מסורת ותיקה במטה אשר, ובתנועה הקיבוצית ובתנועת המושבים של "חג המשק". החגיגות הנוכחיות מבליטות את הכוחות המקומיים המרשימים שפועלים ביישובים, ומעבר לכך גם מספקות הזדמנות מצוינת לא רק לפאר את העבר אלא גם לגבש את הקהילות. מנהל הקהילה של חניתה, סורל הרשקוביץ', אומר כי אחת המטרות של החגיגות בקיבוץ היא גם להציג בפני התושבים החדשים יותר בחניתה את ההיסטוריה של המקום, מתוך מגמה של שיתוף.

האירועים בחניתה כללו טיול ותיקים לנהל בעקבות הגרעין הראשון של חניתה, שמרון; ערב נוסטלגי בסגנון "זה הסוד שלי"; ערב חגיגי עם הפעלות לילדים ביום העלייה לקרקע לקיבוץ ועוד. האירוע המרכזי, שינעל את החגיגות, צפוי להתקיים באוגוסט. מעבר להיבט ההיסטורי, מאפיין בולט נוסף של החגיגות בחניתה היא המעורבות הרבה של הקהילה בארגון שלהם, בהתנדבות כמובן. את אירוע שחזור העלייה לחניתה ארגן למשל גלעד ארגמן, בן חניתה ומורה לשל"ח במקצועו. כמו ביתר האירועים סייעו לגלעד מתנדבים רבים מהקהילה ומעין כהן-פיקאר, שמרכזת את אירועי חג ה-80 מטעם ועד האגודה הקהילתית של הקיבוץ.

אירוע שחזור העלייה לקרקע לחניתה. דגש על הפן ההיסטורי (צילום: מאור אלחיאני)

כחצי שנה לאחר הקמת חניתה, הוקם על גבול הצפון יישוב חומה ומגדל נוסף – אילון. הקמת אילון – שחלק ממייסדיו היו שותפים לעלייה לקרקע לחניתה – חיזקה את האחיזה היהודית בצפון הגליל המערבי המבודד, ואנשי היישובים נהגו לסייע זה לזה רבות בתקופה שקדמה להקמת המדינה. חגיגות ה-80 באילון החלו כבר בסוף שנת 2017 והן צפויות להימשך ממש עד יום העלייה לקרקע – ה-24 בנובמבר (ביום העלייה צפויים תושבי אילון לאכול ארוחת בוקר כמו פעם בחדר האוכל, שכבר אינו פעיל ביום-יום). אם בחניתה בחרו להדגיש את ההיבט ההיסטורי בחגיגות, באילון הדגש הוא על הצד הקהילתי-תרבותי ונושאים את הכותרת "אילון של אנשים". לאורך כל השנה מתקיימים בקיבוץ שורה ארוכה של אירועים, על בסיס שבועי, שבמרכזם עומד ההון האנושי של אילון, כהגדרת מנהלת הקהילה נעמי בכור.

"הרעיון שעומד מאחורי החגיגות הוא ההבנה הרחבה שקיימת אצלנו שהחוזק של הקהילה שלנו הוא נובע מהעשייה התרבותית", אומרת נעמי בכור. גם כל ההנהלות בקיבוץ רואות את החשיבות העוצמה העצומה של הקהילה, ונותנות תמיכה חזקה לכל הפעילויות. אני מצדי נותנת את מלוא התמיכה למנהלת התרבות לילך אגרא ולצוות חגיגות ה-80, שכולל את נגה חזן רוזן, נעה יחיאלי ובת חן רגב וכמו כן את הצוותים הנלווים".

האירועים באילון כוללים סדרה של טיולים משפחתיים באזור לאתרים ש"כל אילוני צריך להכיר; בתים פתוחים מארחים; סדנאות בתחומים שונים בהובלת אנשי הקיבוץ (למשל סדנת בירה שארגנה משפחת שדה או טורניר כדורגל בהובלת גבע ברקאי) וצוות מורשת שמספר פרקים מתוך ההיסטוריה של הקיבוץ. גם האירועים הגדולים יותר יעמדו בסימן קהילה: טיול קמפינג בן יומיים, שובו של יום הילד ואירוע השיא: הפנינג במשך סוף שבוע שלם שכולו על טהרת הכוחות המקומיים ויכלול תערוכות, הרצאות וסדנאות. הפן התרבותי כולל סרט קצר כקונטרה ל"יום שישי ה-13" המיתולוגי של אילון, שעות סיפור ייחודיות לאילון בהפקת תאטרון הסירה – אנסמבל אילון וצוות אלבום שעובד כחצי שנה על אלבום מושקע מאוד שצפוי לצאת בהמשך השנה.

אנשי אילון בטיול משפחתי. חגיגה בסימן קהילתי

היישוב השלישי של חומה וגדל במטה אשר, שבי ציון, מציין גם הוא בקרוב מאוד 80 להקמתו. האירוע שיפתח את החגיגות צפוי להתקיים ב-13 באפריל, יום העלייה לקרקע, ובמסגרתו יוקמו חומה ומגדל על חוף הים וייערך טקס קהילתי משותף. בהמשך השנה צפויים במושב אירועים חגיגיים נוספים, שנמצאים בשלבי גיבוש סופיים.

 

הפסיפס האנושי של שמרת

במרחק של כמה מאות מטרים בקו אווירי נמצאים להם שני יישובים שמציינים השנה יום הולדת 70: מושב בוסתן הגליל ושמרת. בשני היישובים מציינים את החגיגות בשורה של אירועים משותפים, ובשני המקומות ניכרת מאוד המעורבות הקהילתית הרבה.  

ב-23 במרץ התקיים בבוסתן הגליל אירוע השקת הספר "70 לבוסתן הגליל – תולדות הכפר וסיפורי המשפחות". לאירוע הגיעו רבים מאנשי היישוב – ותיקים לצד צעירים רבים. חגיגות ה-70 בבוסתן הגליל החלו בשני טיולים משותפים כבר במהלך 2017, לירושלים ולצפת, והן יגיעו לשיאן באירוע מרכזי שיתקיים על רחבת הדשא הגדולה יומיים לפני ערב שבועות. "החגיגות מגבשות מאוד את הקהילה של בוסתן הגליל ואנשי היישוב הם אלה שמארגנים את האירועים", אומר שאול זוסמן, המנהל המוניציפלי של בוסתן הגליל. "אירוע השקת הספר היה מוצלח מאוד. בגדול, הרעיון הוא שגם אם לא כולם ייקחו חלק בכל האירועים, הרי שכל התושבים יגיעו לפחות לאירוע אחד". גם יתר האירועים שיתקיימו לאורך השנה בבוסתן הגליל יעמדו בדגש על שנת ה-70.

העבודה על הספר החדש והמושקע (עורך: אריאל הדרי) חייבה עבודה רבה שנמשכה לא פחות משלוש שנים והשתלבה עם חגיגות ה-70, שהאיצו את הוצאת הספר. הספר כולל 255 עמודים והוא מביא את סיפורן של כל המשפחות ביישוב הוותיק מהקמתו ב-1948 ועד היום. "לצערי, לא הצלחנו להכניס את תושבי המשפחות שגרות בהרחבה – הם ייכנסו כנראה בספר הבא", אומר זוסמן.

חנוכת ספר ה-70 של בוסתן הגליל. מחווה למשפחות שבנו את היישוב

ואילו בקיבוץ השכן התקיים בשבת האחרונה (7 באפריל) אירוע חגיגי גדול ומושקע במיוחד לכבוד חגיגות ה-70. תחילה התכנסו תושבי שמרת בחדר האוכל וצפו במופע "מסגרות – עבר, הווה עתיד". במסגרת המופע הציגו ותיקי וצעירי שמרת בהרבה הומור וכישרון פרקים היסטוריים מחיי הקבוצה ובהם טקסי החתונה המשותפים. כדי שכל אנשי הקיבוץ יוכללו לצפות במופע הוא התקיים בשלושה סבבים: פעם נוספת בשבת והצגה נוסף למחרת. המופע המוצלח זכה לשבחי ראש המועצה יורם ישראלי, שבירך את אנשי שמרת ביום חגם בטקס שנערך לאחר מכן. האירוע בשבת כלל גם פתיחה חגיגית של תערוכה מיצירותיהם של אמני שמרת בעבר ובעתיד במועדון הקיבוץ וכן חנוכה של קיר הפסיפס "שמרת יוצרים ביחד". הפסיפס המרהיב והצבעוני, שמעטר את כותל חדר האוכל, כולל עבודות שיצרו משפחות שמרת.

חשיפת הפסיפס שיצרו תושבי שמרת. אירוע אביב מושקע

מנהל הקהילה של שמרת, שלום פרץ, הודה בטקס לדור המייסדים של הקיבוץ. "בכל פעם שאני חושב על האנשים בני 18-20, שלא לומר ילדים, שהתעקשו להגיע לכאן ולהפיח כאן חיים להקים כאן קיבוץ, אני מלא התפעלות מכוח הרצון האדיר שהיה להם", אמר מנהל הקהילה. "אנשים אשר איבדו את יקיריהם בשואה, את ביתם ואת כל מה שהכירו, ובעצמם שרדו את הגיהינום אזרו את האומץ והנחישות, נלחמו והקימו כאן יישוב חדש בארץ ישראל". פרץ שיבח את היחס של שמרת כלפי הוותיקים, וציין כי חגיגות ה-70 הן הזדמנות לחיזוק המרקם החברתי. "אירועי חג ה- 70 כולם, ובתוכם אירועי היום וההירתמות הגדולה של חברים רבים מעידים על התרומה הגדולה שלהם למורל החברים. זו הזדמנות מצוינת להודות לתלמה קישון ולכל החברים העוסקים במלאכה באופן כל כך רציני ועם כל כך הרבה אהבה לקיבוץ".

בנוסף, מתקיימים בשמרת לאורך כל השנה אירועים לציון חגיגות ה-70. בחודש מרץ נערך  טיול קיבוץ משפחתי ולחודש מאי מתוכנן, בדומה לאילון, אירוע יום הילד. בהמשך מתוכננים אירוע קיץ ואירוע סיום גדול.

הכתבה מופיעה בגיליון אפריל של עיתון המועצה