ד"ש מראש המועצה – פברואר 2017

שמש פז זורחת, השקדייה פורחת, ט"ו בשבט הגיע. כן הוא כבר כאן ואזור שלנו ירוק ויפה מתמיד. הכלניות פורצות בעוז מבין העשב הירוק ואין ספק שזה הזמן מהיפים ביותר בלוח השנה שלנו. המשיכו להתפלל לגשם כי הוא ממש נחוץ לנו וכשהוא לא יורד (יותר מידי ימים לאחרונה), אז קומו צאו לטייל.

אירוח ופרידה מאלוף פיקוד צפון – אביב כוכבי

אלוף פיקוד צפון, אביב כוכבי הגיע לביקור סיכום קדנציה, רגע לפני שהוא עובר לתפקיד הבא שלו כסגן הרמטכ"ל. בפגישה סקר האלוף את הנעשה בתחומים השונים, תיאר את המגמות שאיתם מתמודד הפיקוד והתעמק בסוגיית מרכיבי הביטחון ותחושת הביטחון של התושבים שלנו, בעיקר אלו הסמוכים לגבול לבנון. יצאנו מעודדים שעוד יש אנשים טובים במגזר הציבורי, שאכפת להם, שמדברים ערכים ושמבינים את הצרכים של ההתיישבות הכפרית. מצאנו אוזן קשבת שאנו מאחלים שתמשיך להיות כזו גם בתפקידיו הבאים של אלוף כוכבי.

הכנס השנתי של ראשי הרשויות בשלטון המקומי – פרס חדשנות

זכינו במקום השלישי בפרס החדשנות של ועידת השלטון המקומי 2017 "יחד מזיזים ערים לחדשנות". הפרס הוענק על הקמת המוקד שלנו שכידוע הוא מוקד משולב המשמש כמוקד עירוני מוניציפאלי לצד מוקד עסקי שמספק שירותי אבטחה, סיור ומצלמות לעסקים הפעילים בתחומים השונים וכמובן מתן מענה משולב לפשיעה החקלאית. אין בכוונתנו לנוח על זרי הפרס, גם השנה אנו מייחדים תקציב מועצתי לחדשנות, בהיקף של כ- 800,000 ₪ שמטרתו להוביל לשיפור בפעילות ובשירותים, שהמועצה מעניקה לתושביה.

אירוח נציגי הקהילות היהודיות – שותפות ביחד

כ- 40 מידידינו מ- 15 קהילות יהודיות במרכז ארה"ב, השותפים אתנו בשותפות הקרויה "שותפות ביחד" (בין רשויות בישראל לקהילות יהודיות בעולם), הגיעו לשבוע של ביקור באזור ולתכנון משותף של פעילות השותפות לשנתיים הקרובות. הקבוצה סיירה ברחבי הגליל המערבי (עיריית עכו שותפה יחד אתנו בשותפות) ביקרה בחלק מיישובי המועצה, ביקרה באתר הסמוך למרכז צעירים שבו עתיד לקום בית השותפויות (אזור המוא"ז סולם צור לשעבר). תקציב השותפות על כלל מרכיביו יהיה כ- 550 אלף דולר!!

מחזקים את השותפות עם ווסט דה-מוין

עיריית דה-מוין השותפה אתנו במסגרת "ערים תאומות" מבקשת להדק את הקשרים עם המועצה במיוחד (כרגע) בתחום של יזמות עסקית. בעקבות הביקורים ההדדיים שערכנו בקיץ האחרון (אנחנו אצלם והם אצלנו) החלטנו במשותף על השקת מיזם ראשון שיכלול הקמת חממת סטרט-אפ בדה-מוין במדינת איובה שבארה"ב. החממה מיועדת לתמיכה ביזמים ויוזמות של תושבי המועצה, שנוגעות בתחומים ספציפיים שמעניינים את אנשי דה מוין. בתקופה הקרובה נפיץ קול קורא לתושבי המועצה ונעשה מאמץ לקדם את המיזם.

אישור המליאה לשלב ב' (חלקי) של תוכנית האב לחינוך המסדיר את אזורי הרישום לבתי הספר היסודיים במועצה

בישיבת המליאה שנתקיימה ב- 23/1/2017 התקבלה החלטה על שינוי אזורי הרישום, כך שהיא תותאם להכללת בית ספר יסודי חדש, נוסף שיוקם בבית העמק. ההחלטה היא חלק מתכנית אב כוללת שעוסקת בבתי הספר במרחב המועצה. כמועצה שחרטה על דגלה להמשיך ולשמר חינוך איכותי, חינוך לחקר ולמצוינות, אנו בוחרים להחזיק בתי ספר קטנים, שבהם מספר כתות מצומצם, במטרה לשמר אקלים בית ספרי שמותאם לצרכי ילדים בגילאים השונים. אנו עושים מאמץ להגיע להסכמות והחלטות גם לגבי בית ספר על יסודי חדש שיוקם במתחם נעמן. כפי שאתם שמים לב – החינוך היה וימשיך להיות נשמת אפה (ספינת הדגל) של העשייה המועצתית שלנו!!

ועדת הכספים דנה בנושא הטבות המס ליישובי הגדר במטה אשר

במאבק מול הממשלה בנושא הטבות המס, השתתפתי יחד עם נציגי תושבים מחניתה וראש הנקרה (אורלי ושי) בישיבת מעקב של ועדת הכספים בכנסת שכונסה לבקשת מספר חברי כנסת התומכים במאבקינו המוצדק. הוועדה דרשה מנציגי הלמ"ס לפרסם בדחיפות את המדד הפריפריאלי עבור כל יישוב מיישובי המועצה. במידה והמדד החדש ייטיב את הטבת המס ליישובי הגדר אצלנו – דיינו, במידה ולא יחזור הנושא לדיון בוועדה בכוונה לחפש דרך חוקית מתאימה לשיפור ההטבה ליישובי הגדר. בתוך כך, שני יישובים ראשונים מהמועצה יזכו לשיפור משמעותי בהטבות ביחס למתווה שפורסם לפני שנה - ערב אל ערמשה ושיח' דנון. הסיבה לשיפור בהטבות היא פניית הנהלת המועצה לקבל מהמדינה מדד סוציו-אקונומי יישובי וכתוצאה ממדד זה תוקנה ההטבה ליישובים הנ"ל שהמדד שלהם נמוך בהרבה מהמדד של המועצה. נמשיך ללחוץ ונמשיך לעדכן.

השקת הפנימיה באופק – אקדמיה לנוער בכדורעף

השבוע חגגנו שחקנים, הוריהם, נציגי אופק ונציגי המועצה את פתיחת הפנימיה שתשמש את התלמידים-הספורטאים הלומדים במסגרת האקדמיה לכדורעף שפתחנו השנה בבית החינוך "אופק". כחלק מהתוכנית הכוללת של האקדמיה שנועדה להכשיר את דור העתיד של שחקני כדורעף מצטיינים "תוצרת" מטה אשר והסביבה, נכללת הפנימיה המאפשרת מחד אימונים ארוכים יותר אל תוך הלילה ומאידך מוסיפה יכולות של גיבוש חברתי משמעותי לצורך יצירת יכולת עבודה משותפת בקבוצה. נאחל שהפרויקט המיוחד הזה יעלה על דרך המלך ויהפוך לחלק מיעדי המועצה לחיזוק ענף הכדורעף במקומותינו.

פגישה עם מפכ"ל המשטרה – הגברת הביטחון במרחב הכפרי

נפגשתי בשבוע שעבר, בכובע של ראש המועצה ויו"ר וועדת הביטחון של מרכז המועצות האזוריות, עם מפכ"ל המשטרה רב ניצב רוני אלשייך לדיון בשיתופי פעולה להגברת הביטחון במרחב הכפרי. בכוונת המפכ"ל להכפיף את כל הפעילות המשטרתית הן של מג"ב והן של המשטרה הכחולה לאחריות כוללת פיקודית ומבצעית של מפקדי התחנות הכחולות במרחב הכפרי. הסברנו למפכ"ל את ההערות וגם את החששות שלנו מהמהלך המוצע וסיכמנו על התקדמות בתוכנית בדרך של פיילוט ומעקב תוך שיתוף פעולה בין המשטרה, מג"ב והמועצות.

כנס פעילי איכות הסביבה

כמדי שנה קיימה המחלקה לאיכות הסביבה כנס פעילים שבו העניקה אותות הוקרה לתושבים ויישובים שמתמידים בפעילות למען הסביבה שלנו (הפרדת פסולת במקור ועוד), בישוב שלהם ובמרחב המועצה. החיים בסביבה כפרית מזמנים לנו אתגרים רבים, החיים ליד הים מוספים אתגרים על הקיים במרחב הכפרי הרגיל, והאחריות של כולנו להיות קשובים גם לצרכי הטבע והסביבה וגם לצרכי האנשים שחיים פה. כמועצה, מוטלת עלינו החובה, לדעת לאזן בין כל הצרכים, תוך כדי פעילות במגבלות החוק והאילוצים שמכתיבה לנו המדינה. אני מאחל לכולנו שנצליח למצוא את הדרך לאזן בין הצרכים ובין הרצונות ונדע לשמר את המתנות שהטבע העניק לנו בגליל המערבי.

פרידות עצובות

שמוליק ריפמן, ידיד יקר ואיש הנגב הבלתי נלאה, הלך לעולמו בגיל 68 לאחר מחלה קשה. שמוליק חברינו שימש במשך שנים ארוכות כראש המועצה האזורית רמת נגב וכיושב ראש מרכז המועצות האזוריות. שמוליק היה איש מיוחד, שהקדיש את חייו לפיתוח הנגב, לשמירה על המרחב הכפרי הפתוחים ועל ייחודיותן של המועצות האזוריות. בשמכם ובשמי אני שולח מכאן ניחומים לבני המשפחה ולעובדי המועצה שאיבדו אבא, בעל, מנהיג וחבר יקר.

מנחם באר, אצלי בבית, בגעתון. פרידה עצובה ממנחם באר, האדריכל המפורסם שתכנן מבנים רבים בתנועה הקיבוצית, יצר את החללים שבהם אנו נעים במרחב, השפיע על תפיסת המציאות שלנו מבלי שנבין עד כמה. מנחם שלא בדומה לשמוליק נפטר בשיבה טובה. יהיה זכרו ברוך.

מזל טוב לחוגגים יום הולדת

ילידי פברואר

גרינברג דורית-חינוך, לוי עזרא-תחבורה, אטיאס יהודית-חינוך, שובאש נעים-שומר, סנש טובה –חינוך, גואד בוז- שומר, קדמי שרוני הילה – משאבי אנוש, שלמון קלרה-אולפן למחול, חאג' מוסא- שומר, רז חן- חינוך, ברוך ציפי- תחבורה, כליב אסמעיל – תברואה, מלכה בת שבע – רווחה, חיים הילה – חינוך, חיר אדהם- שומר, כהן פאני- חינוך, סובח אחמד – שומר, נח אופיר- דת, פייביש ריקה- חינוך, אבשלום גרין גלית- הנדסה, עוויד פאיז – שומר, לוי שושנה – מטבח, סעיד נג'אח – רווחה, מוברכאה כפאה – חינוך, רבל אבידור מוניק- וטרינרית, עלי פאטמה – משק סו"צ, ארגזלי חן – תברואה, דוידוב מיכל – חינוך, חמדוני חוסיין – שומר, שלכצקי אגנס – שכר, שירוקוב צליאל- דת, בן שושן אברהם – דת, עוויד מוסטפא- קידום נוער, הס שיר- חינוך, ממלוק נור – שומר, סובח נגיב- שומר, עפרוני ישי- בטחון, בן שמואל ציון – תחבורה, שנאן חאלד- שומר, פנקלשטיין יהודית – חינוך. גלית משה – ארנונה, ליאת כהן – חב' כלכלית הנהח"ש.

משתתפים בשמחתם

משה חריר – מזל טוב לנישואי הבן נתן עם בח"ל אביה.

אור ששון אהרון (סייעת בי"ס חופי הגליל) להולדת הבן הבכור.

 נועם גיל (פסיכולוג בשפ"ח) להולדת הבת.

 

משתתפים בצערם

חברתנו לעבודה שמחה עובד (סייעת בגן עמקא) ומשפחתה, על פטירת אמה ז"ל.

חבר המליאה ממצובה, בועז בן שחר ומשפחתו על פטירת אביו ז"ל.

גמלאי המועצה, לאטיף סואידן ומשפחתו על פטירת אחותו ז"ל.

מורה בבית הספר היסודי ערמשה, סמייח סואידן על פטירת בתו ז"ל.

 

בברכת ט"ו בשבט רטוב וחמים,

         יורם ישראלי