חג האהבה החורפי, יום ולנטיין, נחגג בשבוע החולף ובעקבותיו יום המשפחה, שלל אירועים משפחתיים המתאימים היטב לחורף החורפי שחזר אלינו ובתקווה שיימשך. בצער כבד ובהלם קיבלנו את הבשורה המרה על נפילתו בתאונה קשה בעת מילוי תפקידו של סמ"ר בר יעקוביאן, לוחם בסיירת גולני, בן מושב נתיב השיירה. בשמי, בשם עובדי ומנהלי המועצה ובשם כל תושבי מטה אשר שלוחה השתתפות בצער ותנחומים לרותי האם, לאחים אורון ואיתי, לכל המשפחה, לחבריו ולכל בית נתיב השיירה.

חג השילוב

בסוף ינואר חגגנו במתחם נעמן עם כ 1000 תושבים-אורחים, את "חג השילוב" ה-15 .אירוע השיא של פעילות ה"שילוב" המתקיימת לאורך כל השנה בין שלושת בתי הספר השותפים במתחם: גוונים - בי'ס יסודי אזורי, גלים - בי'ס לליקוי למידה מורכבים וחורשה - בי'ס לילדים עם אוטיזם. שמחתי להגיע עם סגני, משה דוידוביץ' ואייל רייז, ולשבת בקרב הקהל המרשים והרב שהגיע לאירוע, להתרגש יחד איתם על הנעשה בשילוב לאורך כל השנה ועל התוצרים היפים שהכינו לכבוד חגם. החגיגה הבליטה מאד את כנות ובגרות התלמידים, יצירתיות והתלהבות הצוות וההירתמות של בתי הספר לחוויה החינוכית הייחודית והמעשירה הזו. פרויקט "השלוב" הוא דוגמא לייחודיות ולמגוון העשייה החינוכית המתרחשת במטה אשר.

תחבורה באזור - כביש

ב-6 בפברואר אושרה במועצה הארצית לתכנון ובניה הארכת כביש 6 עד לצומת כברי. הגעתו של כביש 6 לאזורנו חשובה ומשמעותית ביותר. יחד עם זאת, בחלופות הכביש שאושרו לתכנון מפורט, קיימת פגיעה משמעותית ביישובים שונים ברחבי המועצה, אשר נמצאים על תוואי הכביש המתוכנן. הפגיעה הצפויה היא בעיקר באיכות חיי התושבים ובנוסף, במטה לחמם של אלו מבניהם והם רבים, המתפרנסים מהשטחים עליהם מתוכנן לעבור הכביש. המועצה תמשיך לפעול בשיתוף הישובים והתושבים העלולים להיפגע,בניסיון לתקן את הנדרש ולצמצם ככל הניתן את הפגיעה בהם.

דיון הטבות מס בכנסת

ב-29 בינואר השתתפתי בדיון בוועדת הכספים של הכנסת תחת הכותרת "דיון בעקבות פרסום המדד הפריפריאלי והמדרג החברתי-כלכלי המעודכנים ע"י הלמ"ס". הדיון התמקד למעשה בעיר נהריה. במפת הטבות המס החדשה שנוצרה, ובתוצאות הנוסחה, שהביאו לפגיעה כך לטענת אנשי העיר נהריה שהטבות המס שקיבלה פחותות מיישובי קו העימות שסביבה (בעיקר יישובי מטה אשר הגובלים איתה). הדגשתי בדיון שהתפתח בוועדה את הדברים הבאים: אנו תושבי מטה אשר, שכנים של תושבי נהריה, חושבים שמגיע לתושבי נהריה הטבה משמעותית בהיותה עיר משמעותית בקו עימות פעיל. אין תחרות בין מטה אשר לנהריה בנושא הצמיחה הדמוגרפית. אך אסור שההטבות הנוספות לנהריה יהיו על ידי הרעה בהטבות ליישובים במטה אשר. "דין קבוץ עברון כדין נהריה" - כפי שבמאבק הצודק הנוכחי של תושבי נהריה הועלתה הדרישה להשוות את הטבות המס להטבות קיבוץ סער השכן, כך ברור שצריך לשמור על הכלל הזה גם בעניין קיבוץ עברון וצריך לקחת בחשבון שכל הטבה נוספת לנהריה בהכרח מחייבת הטבה נוספת לעברון.

מכון שיטים

סניף חדש של מכון שיטים הוקם בבית העמק, חבריו שותפים בצוות היגוי לתוכנית התחדשות יהודית במועצה ופועלים יחד עם רוני ישראלי. פעילות המכון במטה אשר היא בדגש על תיכון סולם צור ובתקצוב ועדת התמיכות של המועצה. בכנס חגיגי שערך מכון שיטים בבית השיטה הרמנו כוסית לחגיגת "הגבורות" לחברינו מבית העמק – בוג'ה, שמכון שיטים והמסורת היהודית-חילונית חייבים לו רבות.

קרן כדורי

סיימנו לשפץ את המועדונית בערמשה ועם סיום השיפוץ, הגיע לביקור במקום, נציג קרן "כדורי" מר יגאל לוין יחד עם נתן גולן, לחנוכת המועדונית בעבורה תרמה הקרן 25 אלף דולר. הסכום כולו הושקע כאמור בשיפוץ המועדונית ורכישת ציוד לרווחת ילדי עראמשה. ההתרגשות בביקור הייתה בשיאה. את נציגי הקרן אירחו ד"ר שלומית אלעד מנהלת מחלקת חינוך, הגב' פאוזיה מנהלת המועדונית, מר מוחמד מזעל מנהל יסודי ערמשה ואיתי דוידי עוזר ראש המועצה.

ט"ו בשבט

ט"ו בשבט, ראש השנה לאילנות, בשבילנו החקלאים, הוא אחד מהימים הכי שמחים בשנה. הוא הזדמנות לנטוע עץ, אבל למעשה זאת הזדמנות לדאוג לדורות הבאים שלנו. הזדמנות להשאיר להם סביבה נקייה ומלאה בצמחיה ירוקה. יש לנו הזדמנות גם לשמור להם על האדמה פורייה ולהשאיר להם כמה שפחות אשפה. עם השנים הפכנו את ט"ו בשבט במועצה גם ליום שהוא דאגה לסביבה, שבו אנחנו אומרים תודה לטבע על כל מתנותיו, על הנופים שאנחנו חיים בתוכם, היערות, החורשות והמטעים שמקיפים אותנו, הים שאנחנו משקיפים עליו, מתנות שהטבע הפקיד בידינו למשמרת ועלינו לעשות הרבה כדי לשמור עליהן. מתוך האהבה לטבע, החיבור שלנו לאזור דרך הרגליים, נולד גם הפרויקט הנפלא– "שביל אשר – שביל מחבר ישובים", שאת המקטעים הראשונים ממנו חנכנו זה מכבר. לכבוד החג צעדנו יחד כל עובדי המועצה ב"שביל אשר" מהמועצה לחוף הים בסמוך לשבי ציון ובחזרה.

חוות הנסיונות גליל מערבי

בחמישי שעבר הגשנו באמצעות הנהלת חוות הניסיונות גליל מערבי עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים כנגד אישור "ותמ"ל עכו – 1042 "לפיתוח שכונת מגורים חדשה בעכו על שטחי חוות הניסיונות גליל מערבי. עתירתנו מטרתה להבטיח שמדינת ישראל באמצעות משרד החקלאות תבטיח לצד הדאגה לפיתוחה של עכו את המשך המחקר החקלאי בגליל המערבי. מי שעד היום לא מודע לפעילות החווה הכה חשובה לנו, מוזמן להתעניין ובעיקר להתרשם ממטעי האבוקדו באזור שהיבולים שלהם והזנים המרכיבים אותם מקורם בחוות הניסיונות. להשלמת הידע החווה הוקמה כמעט לפני מאה שנים עוד בתקופת המנדט הבריטי ומאז מנהלים אותה במשותף המועצה שלנו, מועצה אזורית זבולון ומילואות. אנו מקווים שהגורמים הקובעים יתעשתו ויאפשרו את המשך פעילות החווה לטובת החקלאות האזורית.

מתקן התפלה גליל מערבי

הבצורת המתמשכת, על אף מופעי גשם שופעים מידי פעם, מגבירה את הלחץ על מקבלי ההחלטות במדינה (רשות המים, מנהל התכנון, יו"ר המועצה הארצית לתיכנון ובנייה, שר החקלאות, שר התשתיות והאנרגיה, ראש הממשלה ועוד ועוד) להחליט על מיקום למתקן התפלה בגליל המערבי ולצאת למכרז להקמתו. כתוצאה מכך הועברה ההחלטה לידי מוסד "נשכני" הקרוי ות"ל (ועדה לתשתיות לאומיות), שבידה הסמכות להחליט בענייני תכנון ללא צורך בהליך תכנוני סדור וארוך. השבוע עלינו לירושלים, לדיון ראשון בות"ל, כ-250 מתושבי המועצה, שחלק מהחלופות למיקום מתקן ההתפלה נמצא מטרים ספורים מבתיהם, להפגין למחות ולהציג בצורה מסודרת את התנגדותנו לחלופות המוצעות, ואת החלופות באזור מפרץ עכו שאנו משוכנעים שהן החלופות המתאימות למתקן המתוכנן. המאבק קשה ולא פשוט. כיוון שאנחנו צודקים יש סיכוי שהצדק יצא לאור וננצח במאבק הצודק הזה. כולנו זקוקים למים ולכן אנחנו לא מתנגדים למתקן התפלה בגליל המערבי. אנחנו משוכנעים שהחלופה הנכונה למיקום המתקן היא באזור מפרץ עכו וככל שימהרו בקבלת ההחלטה המקובלת עלינו, כך יהיה ניתן, מהר יותר לבנות מתקן התפלה בגליל המערבי.

תהליך אסטרטגיית שירות

בחודשים האחרונים עוסקת המועצה בניסוח אסטרטגיית שירות הכוללת הגדרת ממשקי העבודה של המועצה עם היישובים, אמנות שירות מחלקתיות וקביעת מדדי ביצוע. את התהליך מובילה מחלקת יישובים בשותפות עם דיטי בוכנר (יועצת ארגונית). מטרת התהליך - הסדרת העבודה המשותפת תוך פיתוח שיח מקצועי ואיכותי בין השותפים כולם: המועצה, הנהגות יישובים ומנהלי יישובים, אשר תבטיח שירות איכותי לתושב. את התהליך מלווה ועדת היגוי הכוללת את הנהלת המועצה, נציגי יישובים, נציגי ציבור ונציגי מחלקות מועצה. בנוסף במסגרת התוכנית לפיתוח הצפון קבלנו תקציב ייעודי מכובד על מנת לשפר ולהצעיד קדימה את יכולת השירות ומתן המענה הטוב לתושבי המועצה. אני רואה בתהליכים אלו חשיבות עליונה, ובטוח שבשיתוף הפעולה הרחב הממשיך להתחזק בין מחלקות המועצה ליישובים ולתושבים, השירות לתושב ומתן המענה הראוי לכל דורש יעלה מדרגה, כיאה לעידן בו אנו חיים.

עד מאה ועשרים – מזל טוב לחוגגים ימי הולדת חודש פברואר

גרינברג דורית-חינוך, לוי עזרא-תחבורה, אטיאס יהודית-חינוך, שובאש נעים-שומר, גואד בוז- שומר, שלמון קלרה-מתנ"ס, קדמי שרוני הילה-משאבי אנוש, סימון ארז-חינוך, רז חן-חינוך, ברוך ציפי-תחבורה, כליב איסמעיל-איכ"ס, מלכה בת שבע-רווחה , חיר אדהם-שומר, חאג עלי בילאל- תברואה, נח אופיר-דת, עווד פאיז-שומר , אבשלום גרין גלית-הנדסה, ג'ומעה עלי-תברואה, לוי שושנה-מטבח, שוקר אודליה-חינוך, סעיד נג'אח-רווחה, מוברכאה עכאוי פאטמה-נקיון סו"צ, דוידוב מיכל-חינוך, כהן ליאת-חכ"ל, אוחנה סילביה-חינוך, שלכצקי אגנס-שכר, שירוקוב צליאל- דת, אטיאס עליזה-עמותת הוותיק, חמדוי חוסיין-שומר, עוויד מוסטפא-קידום נוער, משה גלית- ארנונה, בן שושן אברהם-דת, ממלוק נור-מוקד, עפרוני ישי-בטחון, בן שמואל ציון-תחבורה, האדי גאדה-נקיון סו"צ, רידנר סוזנה- פסיכולוגית.

השתתפות באבל

לוסט אילוז (הנה"ח) - על מות אמה ז"ל. כרמלה קלדרון (סייעת בי"ס גוונים) - על מות אחיה ז"ל. סג'ין סעדה (מלווה בהסעות) - על מות בנה ז"ל.

כל טוב – יורם ישראלי