הנה הוא הגיע!! סוף נובמבר, טיפות גשם משמעותיות, אולי זה היורה, השדות והחקלאים נרגעים בתקווה שלפחות משמיים יעזרו לעתיד מובטח לחקלאות הנהדרת בארצנו. ה תפילות לגשם שיבוא במיוחד אצלנו במטה אשר, מלוות בתקווה שטיפות הגשם יצננו את הדרישה והאיום מצד רשות המים (מנהל חדש) להקים וכמה שיותר מהר מתקן התפלה אצלנו בשדות, שייחרב את הירוק הירוק שלנו ויפריע את איכות חיי התושבים הסמוכים לו . חודש כסלו התחיל ועליו נאמר "בחודש זה הכיס מתמלא והלב מתרחב". אכן התחלנו ברגל ימין ולבנו התרחב, עת קבוצת הכדורעף שלנו ניצחה ממש ברגעים אלו את אלופת בוסניה 0:3 במסגרת ליגת הגביע האירופי בכדורעף.

הושלם המאבק על הטבות מס

שנים שאני כותב וחופר (בעיקר עושה) על הפגיעה הקשה ביישוב י קו העימות ויישוב ה י גדר במועצה, שהתחוללה במסגרת שינוי חקיקה ע"י ועדת הכספים וקביעת מתווה הטבות מס חדש, לפני כמעט שלוש שנים. החוק החדש שיצא לאווי ר העולם בינואר 2016 ,היטיב עם ישובים רבים במועצה שמעולם לא קיבלו הטבות והרע עם אלו שכן זכו להם לאורך השנים. סיבה זו מנעה מאתנו להתנגד נחרצות לחוק החדש והחלטנו לפעול בשקט ובנחישות יחד עם כמה חברי כנסת, בסיוע צמוד וחשוב של תושבים מיישובי הגדר/קו עימות שהקימו פורום שסייע רבות כדי להוציא את הצדק לאור. לשמחתי, היום, אני יכול לומר שיו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני שאתמול 11/21 קיים ישיבת ועדת כספים מיוחדת לסיכום הנושא, בה השתתפתי, היה פרטנר ראוי לאורך כל הדרך ומגיעות לו תודות רבות מכולנו. ביום חמישי 11/16 פורסם סוף סוף המדד הפריפריאלי שקבע שהמועצה על מרבית יישוביה בעיקר בקו העימות, נכללים בדרוג , 3 כלומר – מאוד פריפריאליים וככאלה זכאים לניקוד גבוה משמעותית בנוסחת החישוב של הטבות המס. במסגרת העדכון כל יישוב י קו העימות במועצה יזכו להטבה בשיעור של 12% עד לתקרה של 192 אלף שקל ויישובי הגדר יקבלו את ההטבה המקסימלית האפשרית לתושב ביישוב כפרי - 13% עד תקרה של 198 אלף שקל. בכך כל הישובים שלנו מכוסים ומרוצים. זאת ההזדמנות להודות לכל מי שנרתם בדרך לעמוד בהפגנות בצמתים, הצטרף אלי לכנסת לדיונים והשתתף באינספור ישיבות שבהן חשבנו איך לקדם את הנושא. במיוחד אציין את פורום התושבים שהתארגן בהתנדבות תחת הכותרת "יישובי הגדר-גליל מערבי" וסייע רבות להצלחת המאבק וכלל את – שי כהן מראש הנקרה, אורלי גבישי-סוטו מחניתה, ניצן מאיר מסער, צפי זמר מאדמית ואורי נחמיה מבצת. 

 

כביש 859

ניצני עשייה תחבורתית חדשה נראים בשטח. עבודות משמעותיות הכוללות פינוי והתקנת גדר חדשה בסמוך למושב רגבה בתוואי הכביש החדש המתוכנן בין רגבה למזרעה. בכלל לכל אורך תוואי הכביש החדש שייסלל מרגבה לכביש 70 פאתי שייח דנון מבצעת נתיבי ישראל עבודות גידור לתיחום תוואי הכביש המתוכנן. בתקופה הקרובה נארח במועצה את ניסים פרץ מנכ"ל נתיבי ישראל. אני מקווה שבפגישה זו יובהרו לוחות הזמנים לכביש זה ולפרויקטים תחבורתיים נוספים שעל סדר יומנו. כל פרויקט תחבורתי הבא לשפר את התנועה באזור ולחלץ אותנו מסבל הפקקים הוא בעדיפות עליונה במאמצי המועצה. עבודות "נתיבי ישראל" - מעגל תנועה צומת משרפות ומעבר חקלאי בכביש 70 במסגרת שדרוג כביש 70 והפיכתו לכביש בטוח יותר עם קו הפרדה רציף בנוי, התחילו נתיבי ישראל בבניית מעבר חקלאי תת קרקעי לטובת חקלאי עמקה וגעתון. הנושא היה מצוי במחלוקת קשה ואני שמח שמשרד התחבורה הבין את צורכי החקלאים, תקצב אותם וכבר החל בביצוע. ההפגנות השקטות של חקלאי עמקה השתלמו. בנוסף התבשרנו כי נתיבי ישראל התחילו בעבודות לביצוע מעגל תנועה בצומת משרפות (בצת) – כביש 4 בצומת הפונה לשלומי. העבודות לביצוע מעגל התנועה מתוכננות להסתיים בסוף פברואר.

בית החולים של כולנו

נציגי אשכול גליל מערבי נפגשו עם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ודנו במצב בית החולים גליל מערבי ובסוגיות סביבתיות (מחצבת אשרת + מתקן התפלה) העומדות לפתחנו והנזקים שהן עלולות לגרום לתושבי המועצה. סגן ראש המועצה משה דוידוביץ' הציג למנכ"ל את נושא מחצבת אשרת ומתקן ההתפלה. המנכ"ל בישר על הקצאת תקציבים נוספים לבית החולים הכוללים בין השאר תקציב מידי לשיפוץ המחלקות הפנימיות בבית החולים. לגבי הנושאים הסביבתיים הבטיח המנכ"ל, להעביר את החומרים שהוגשו לו לגורמי המקצוע במשרד ולקיים דיון מעמיק נוסף בחודש הקרוב.

תחילת עבודות בהרחבת מושב בצת

בשעה טובה ומוצלחת חתמתי על צו התחלת עבודה להרחבת מושב בצת במתכונת חדשנית בארץ של פיצול נחלות. הפרויקט מוערך בהשקעה של כ 60 -מיליון ש"ח (פיתוח תשתיות ציבוריות) ומנוהל על ידי החברה הכלכלית של המועצה, בשיתוף האגודה החקלאית במושב, תושבי בצת, משרד השיכון והבינוי, קק"ל וגורמים נוספים. בסה"כ מתוכננת הרחבה של 174 יחידות דיור שתשלש את מספר בתי המגורים במושב. בביצוע הרחבה זו אנו מתקרבים למצב שבכל יישובי המועצה (למעט יישוב אחד) בוצעו או מבוצעים הרחבות.

אמפי לוחמי הגטאות התחדש

לאחרונה סיימ ו נ פרויקט רחב היקף של שיפוץ נרחב ומקיף לאמפי בלוחמי הגטאות, בעלות של כ 3 - מיליו ₪ ן . הפרויקט שנועד בעיקר לפתור את בעיית ספסלי האסבסט שקיימים באמפי מתח ושידרג את פני האמפי כולו דבר שייאפשר פעילות רחבה בעתיד. מחצית מסכום ההשקעה גויס מתרומות קק"ל גרמניה ומחציתו מומן ע"י קק"ל ישראל (מי אמר שלא צריך את קק"ל). העבודות כללו הנגשת האמפי ע"י תוואי נפרד ומיוחד לנכים, הקמת במה חדשה, צ יפוי של ספסלי האסבסט הישנים באורך של 3 קילומטרים. הציפוי המורכב הוא תולדה של עבודה מקצועית שאושרה בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה. בתיאום עם הנהלת בית לוחמי הגיטאות וקבוץ לוחמי הגיטאות אנו בוחנים שימושים אפשריים חדשים, באמפי.

ליברמן איתנו

לאחרונה נפגשתי עם שר הביטחון כנציג מרכז המועצות האזוריות, שם אני מרכז את ועדת הביטחון. בפגישה הועלו נושאים שונים שעימם אנו מתמודדים – מעמד הרבש"צים וכיתות הכוננות בישובים וכל נושא מרכיבי הביטחון שנפגעו בשנים האחרונות. השר שמע והבטיח לפעול על מנת שיישובי גדר בצפון ובדרום ימשיכו לקבל תקציבים שיאפשרו שימור תחושת ביטחון גבוהה באופן רציף. לגבי יתר הישובים השר הבטיח לבחון את הנושא. בהזדמנות זאת אני מזכיר לכל מי שקיבל למלא את סקר הביטחון של המשרד לביטחון פנים – יעזור לנו מאוד אם תמלאו את הסקר, זה בסופו של דבר יוליד עבודה ממוקדת יותר ומותאמת לצורכי התושבים במועצות אזוריות ויגרום למשרד להשקיע כספים במקומות נדרשים.

ארבע שנים ליהודה שביט ז"ל

4 שנים מלאו להסתלקותו בטרם עת של יהודה שביט ז"ל, ראש המועצה הקודם. בטקס אזכרה צנוע במעמד עובדי ומנהלי המועצה עם משפחת שביט בבית הקברות של כברי ציינו את זכרו. תלמידי בי"ס "חורשה" ע"ש יהודה שביט קיימו טקס נוסף לזכרו של יהודה בבניין המועצה. בית הספר "חורשה" ע"ש יהודה שביט, לחינוך מיוחד, מיועד לילדים על הספקטרום האוטיסטי, נחנך לפני כארבע שנים, זמן קצר לאחר לכתו של יהודה. יהודה לא הספיק לראות אותו מתחיל לפעול ומאז מקדישים מדי שנה תלמידי בית הספר פעילות לזכרו של יהודה. ציבור התושבים מוזמן ללובי המועצה לראות את המיצג שהכינו תלמידי בית הספר, המאפשר לציבור להוסיף דברים שעל ליבו.

פרידה מאבוש (אבא) גנז (נפטר ביום חמישי 9 בנובמבר)

אבוש גנז היה ראש המועצה האזורית געתון במשך שתי קדנציות. אבוש היה חבר קיבוץ יחיעם וממייסדיו וכיהן כראש המועצה בשנים 1970 – 1978 .בתקופת כהונתו כראש מועצה, הניח את היסודות לשותפות עם המועצות השכנות, סולם צור ונעמן. בסופו של דבר התאחדו בשנת 1982 ומטה אשר הוקמה. אבוש בן 91 במותו, הותיר אחריו שלושה ילדים. יהיה זכרו ברוך .

עד מאה ועשרים

מזל טוב לחוגגים ימי הולדת חודש נובמבר- מרזוק חמזה – שומר, עווד מוחמד – שומר, לוי זוהר – חינוך, לאופר גילי – חינוך, חמוד עבדאללה – שומר, כהן אפלבאום חגית – חינוך, כהן כרמית – חינוך, דראז וויסאם – מוקד, חג'אזי חאלד – תברואה, קורן דני – רווחה, גמליאל ליאורה - שכר, ממלוק ניר – שומר, מנצור אורלי - חינוך, מיזן דורית – חינוך, יחיה ואל – שומר, דוידוביץ' משה – לשכה, אזולאי מיכל – ספריה, גבאי אבנר – איכה'ס, סגל סיניה – הנה"ח, מרגוליס מלי – חינוך, אנסיני ליליאן – מוקד, עווד זינ –את חינוך, חיימוביץ אברהם – ביטחון, פורת סיגלית – מתנס, דאווד דלאד – חינוך, אוחיון רבקה – ע.ותיק, שלום אסתר – משק בית, מגיס חוכמאת – חינוך, אריכה נטע – חינוך, אסדו סיני איריס – רווחה, גראור דליה – לשכה, שלום שחר – דת, חמזה וליד – שומר, כהן צביה – חינוך, רמון נופר רחלי – חינוך, בר חנה – משק, סויטי מוקיד – שומר, סולימן אסתר – חינוך, פינטו שלמה – דת, פטלביץ איילה – חינוך, מרחיאל דוד – תברואה , סוידאן דיבה – משק בית חינוך, בלילה קארו – חינוך.

מזל טוב - שמחות לאסיה בונגרד (עוזרת סגן ראש המועצה) - לרגל נישואיה עם בח"ל ייבגני.