הנה אנחנו בימים הכי מלאי תקווה בשנה, רגע אחרי החגים, רגע לפני הגשמים (ותודה לגשם המוקדם שביקר אותנו לפני שבועיים), האוויר צלול והעננים הופכים את השמים כל יום לתמונה מרהיבה. המדינה, למרות הגשם המוקדם נערכת לעוד שנת בצורת ולתחזית קודרת של התייבשות אזורית. הלחץ מצד רשות המים להקמת מתקן התפלה "בכל מחיר" בגליל המערבי מכניס אותנו לכוננות מוגברת למאבק לא פשוט על מיקום המתקן, כך שלא יפגע באיכות חיי תושבינו.

ברכות לשנת פעילות חדשה ביהל

מי אמר אקדמיה למבוגרים ולא קיבל? שנת הלימודים ביהל נפתחה עם למעלה מ-500 מתושבינו הוותיקים שמגיעים למרכז הלימודים של עמותת הותיק בעמקה. לאור הגידול במספר הלומדים השקיעה עמותת הוותיק בסיוע המועצה, בהכשרת חלל לימודים נוסף הסמוך למרכז יהל בעמקה, דבר שמאפשר קיום כל הלימודים במתחם ללא צורך בהקפצות למקומות אחרים. ברכות לכל הוותיקים, לצוות יהל ולכל המורים שמגיעים להעניק מהידע שלהם וכמובן להנהלת עמותת הותיק לאורי נחמיה ורחלי גזית על העשייה הברוכה.

פתיחת עונת הכדורעף

המסורת נמשכת ופתיחת עונת הכדורעף מתקיימת בהפקת אירוע מלבב באולם נעמן, שיתוף פעולה של עמותת הכדורעף "הפועל מטה אשר" עם מחלקת הספורט במתנ"ס. האירוע שמשך אליו ילדים ומבוגרים רבים, הציג לכולנו את שחקני קבוצת הכדורעף, שינסו גם השנה, לזכות במירב התארים הנבחרים בענף. פתיחת העונה הביאה כבר לשולחני את גביע אטקין (טורניר בין 4 הגדולות של השנה שעברה) שבו זכינו לאחר ניצחון במשחק מותח מול מכבי תל אביב. הליגה הסדירה נפתחה בשבוע שעבר בניצחון בכרמיאל. שימו לב ללוח המשחקים ובואו לעודד. ב- 21/11 באולם הספורט של שכנתנו-נהריה תתמודד הקבוצה בגביע אירופה (רשמו ביומן).

גשר לקשר

במהלך חג סוכות ובימים שלפניו זכינו בשני ביקורים של אורחים חשובים ויקרים מחו"ל. הראשון היה נציג של העיר התאומה שלנו באיווה, וסט דה-מוין, מר קלייב (מנהל הפיתוח העסקי בעיריית ווסט דה-מוין), שהגיע במסגרת ביקור רשמי שארגנה השגרירות האמריקנית בארץ, שהתמקד ביצירת קשרים עסקיים בין המחוז המתפתח בארה"ב לבין עסקים בארץ. קלייב הסתובב במועצה שלושה ימים, ביקר בכמה מפעלים והתרשם מאוד מהנעשה. אני מאמין שמהביקור הזה נמשיך לראות חיבורים נוספים עם ווסט דה מוין.

הביקור השני, היה של משפחת סלוביטר האהובה, שמדי שנה תורמת למועצה לתחומי חינוך ורווחה. הזוג דויד ונורין, החליט השנה למקד את פעילותם בעיקר בפרויקטים בתחום החינוך. לראשונה הם חגגו כאן את חג סוכות, התרגשו מהנעשה ובילו כמה ימים עמוסים במטה אשר.

אין ספק שההשקעה שלנו בחיזוק קשרים עם ערים בחו"ל ועם תורמים, מעצים את היכולות שלנו, גורם לנו ללמוד דברים חדשים הנוגעים בעשיית המועצה ולאפשר ביצוע פרויקטים חשובים רבים יותר. נמשיך גם השנה להעמיק את העיסוק בתחום גיוס התרומות וקשרי קהילה עם קהילות מחוץ לישראל. 

 

נערכים לחירום 1

אלוף פיקוד העורף, תמיר ידעי ביקר אותנו בפעם השנייה בתקופה מאוד קצרה. הפעם הוא הגיע לישיבה וביקור בבניין המועצה שהתמקד בשיחה עם נציגי הישובים סמוכי הגדר במועצה, תשובות לבעיות מתמשכות בתחומי אחריות צה"ל ופיקוד העורף, וכמובן הצגת המדיניות והתפיסה של צה"ל ופיקוד העורף לגבי מוכנות היישובים לחירום ותוכניות צה"ל להגנת היישובים. האלוף, שביקר אותנו לפני כחודש וחצי בתרגיל פינוי מצובה, ציין לשבח את ההיערכות שלנו והבטיח לטפל בנושא פערי התרעות הצופרים שקיימים בחלק מהישובים, נוכח העדר מבני ציבור עליהם מורשה פיקוד העורף להתקין את הצופרים. בפגישה עם האלוף השתתפו צוות רחב מפיקוד העורף, רבש"צים, ראשי צח"י ומנהלי קהילות מיישובי הגדר. כולנו קיבלנו הזדמנות לשאול את האלוף שאלות ולהעמיק את ההבנה בתחום המוכנות לחירום.

נערכים לחירום 2

לאחרונה עבר אתר המועצה שידרוג משמעותי בנושא המוכנות לחירום. אם תיכנסו לאתר ותקליקו על כפתור החירום האדום שנמצא למעלה משמאל (אי אפשר לפספס), תגיעו לפורטל שעוסק אך ורק בחירום מכל הסוגים שלו. ביטחוני, מזג אוויר ורעידת אדמה (צונאמי מהים התיכון כרגע לא בתפריט). לכל תרחיש יש המלצות וטיפים כיצד להיערך וכמובן הנחיות של פקוד העורף לכל מצב. האתר כולו מונגש לבעלי לקויות (כבדי ראייה ושמיעה), למי שאינו קורא יש השמעה מלאה בעברית, בערבית ובאנגלית. ניתן לגלוש בו מכל מכשיר (טאבלט, סלולר, מחשב). הותקנה מערכת שבה ניתן לראות היכן המקלט הקרוב אליך בכל ישוב וכן הזנה אוטומטית של הודעות פיקוד העורף.

במקביל, בימים אלו אנו מנגישים את האתר הרגיל של המועצה, לדוברי ערבית ועוסקים בשיפור הנגשת שירותים דיגיטליים נוספים, כגון תשלום למוסדות חינוך, לחיסונים ועוד.

ילדים ונוער אימפריה - חוג לכל ילד

שר החינוך, נפתלי בנט החליט והילדים שלנו נהנים – מבין כאלף ילדי כתות ד', ה' במועצה למעלה מ-700 ילדים נרשמו והתחילו להשתתף בחוגים דרך מחלקת ילדים ונוער במתנ"ס. פרויקט חוג לכל ילד הוא חלק מתכנית הצפון שאושרה לאחרונה בממשלה בעקבות מאבק של ראשי רשויות בכל הגליל. זה המקום לומר תודה למשרד החינוך, למחלקת החינוך ולמתנ"ס ש"אימצו בידיים רחבות" את ההזדמנות ומאפשרים תמורת סכום זעום לכל ילד במועצה בכיתות ד', ה' ליהנות מחוג העשרה משמעותי.

שאפו נוסף למחלקות החינוך, השירותים החברתיים והמתנ"ס על הכנסת תנועת נוער חדשה לילדים בעלי צרכים מיוחדים, שתחל לפעול במועצה ממש בעוד כמה ימים, בתחילת נובמבר. "כנפיים של קרמבו" – עכשיו גם במטה אשר. תודה לכל העוסקים בדבר שהצליחו לגרום לזה לקרות.

דו קיום בחינוך – נערות מנהיגות

אחרי כמה שנים של חיפוש דרך וניסיונות להקים קבוצת מנהיגות משותפת של נערות ערביות משיח' דנון ומהישובים היהודים שלנו, השנה תיפתח קבוצה של תלמידות מבי"ס סולם צור בגשר הזיו שתחבור לתלמידות מבי"ס השלום בשיח' דנון. זה המקום להודות לנילי אלון שמעלה את הנושא שוב ושוב לשולחן ההנהלה ולמרות שהפרויקט לא אושר השנה במסגרת החדשנות, הצליחה, יחד עם מחלקת החינוך להשיג לו גם מימון וגם תלמידות שרוצות להיות שותפות לשינוי הזה. התלמידות של היום הן המנהיגות של המחר!

תוכנית חינוך מאושרת ושמחה

תכנית האב לחינוך 2015 – 2025 המלווה את העשייה שלנו במועצה בשנתיים האחרונות, אושרה במלואה בישיבת מליאת המועצה ב- 26/9. התכנית שאושרה כוללת הקמת שני בתי ספר חדשים: יסודי בבית העמק, שכבר קורם עור וגידים ואפשר כבר לראות אפילו קירות בשטחי האבוקדו של הקיבוץ ועל-יסודי במתחם נעמן ליד עין המפרץ. אני מברך את כל התושבים והישובים שהצטרפו ותומכים בתוכנית שהצגנו ואישרנו. אני מאמין שמעבר לפתרונות של רווחה ותנאים פיסיים נאותים לתלמידי מטה אשר, התוכנית תקפיץ את רמת החינוך אצלנו, שגם עכשיו היא גבוהה,  ותאפשר לתלמידים שלנו סביבת למידה מרווחת ואקלים בית ספרי חדשני ומרענן.

חג משק או חג קיבוץ?

במהלך סוכות שני קיבוצים שלנו חגגו חגים עגולים ודרך שם החג, שוב אנו למדים על המסורת שלנו, על התנועות שהקימו את הקיבוצים ועל השאריות שעוד נותרו ממנה. אז נרים כוסית ונברך את קיבוץ של עברון שהגיע לגבורות ומציין 80 שנה מאז עלה לקרקע. בערב סוכות סיכם הקבוץ שנת פעילות ענפה ומרגשת וחג המשק ציין שיא בפעילות הקבוץ שלא תשכח כל כך מהר.

בדרום המועצה בקבוץ אפק, נציגי תק"מ לשעבר, חגגו את חג המשק, לציון 70 שנה. בערב מרגש שפותח את שנת השבעים לקיבוץ (לא, אנחנו לא ניכנס לוויכוח שניטש בין ותיקי הקיבוץ על מועד ההקמה האמתי של הקבוץ שהתחיל את הקמתו באזור אחר בסביבתנו) ובתערוכת צילומים שבאמת לא מביישת את הוליווד שהוצגה על הדשא המרכזי. ותודה לגשם שהתחשב.                                   

עד מאה ועשרים – מזל טוב לחוגגים ימי הולדת עד סוף אוקטובר

בוז מהנא – שומר, לייכנר רועי – סולם צור חינוך, גרינשפן ליטל – חינוך, שפירא פרח – חינוך, זינאתי שאול – פיקוח, אדמוני מיכל – חינוך, מגיס אנואר – תברואה, גומעה מוחמד – מוקד, חובב דגנית – חינוך, להב דוד – סוצ' חינוך, מנצור גל – מתנ"ס, פדלי יוסף – שומר, מגיס מאהר – תברואה, גרוספלד אסתר – רווחה, ארנשטיין דרור – חינוך, אדמוני עינב מיכל – שכר, רון רונית – חינוך, עוויד נביה – חינוך אבבית, חזן יערית – רווחה, עלי עטאף – משק, ארסקוט היילי – איכה'ס, גולדמן רעיה- חינוך, מוציניק ילנה – חינוך, אשל נירית – חינוך, בדראן כאותר – מועדונית דנון, וולדמן שור סנדרה – שפ'ח, חיים מלכה – מתנס, בן שחר טובה – חינוך, מרחיאל נורית – חינוך, גולובאטי נעם – מרכז צעירים, מדר אברהם – דת, לרר דלית – חינוך, קובליו אביבה – חינוך.

מזל טוב

גל מנצור (ספורט) – לחגיגית בר המצווה של בנו.

 

משתתפים בצערם :

פלורי בניטה – במות אמה ז"ל

חלאפאללה לביבה ונזמיה – במות אמם ז"ל.

 

                                 סופ"ש נעים - יורם ישראלי