שנה טובה וחג שמח לכל תושבינו – השנה גם תושבינו המוסלמים חוגגים באותם ימים את ראש השנה ההג'רית – שנה טובה לכו....לם!!!!

 

סתיו יהודי בארץ אבותיי 
שולח בי 
רמזי אלול. 

כבר משתגעות בי קצת 
הציפורים הקטנטנות שורקות העצב 
של יום הכיפורים. 

אז יתקע בשופרות לפתוח שערי שמיים. 
ופנים יהודיות מן הגולה 
באפרפר נוגה 
ירחפו לפני כיסא אדון עולם. 

ובקשות ותחנונים וניצוצות הרבה 
בעומק עיניהן.

(אברהם חלפי)

                                

בונים בית ספר חדש

כבר שנים רבות, יש יאמרו "שנות דור" שלא נבנה בית ספר חדש ביישובי המועצה. השבוע התחדשנו, חגגנו בחגיגה אמתית את התחלת ביצוע העבודות להקמת בית הספר היסודי החדש בבית העמק. בית ספר חדש וחדשני זה יהווה בית חינוכי משותף לתלמידי המועצה מיישובי האזור (געתון, יחיעם, בית העמק, כליל, עמקה ואשרת). טקס הנחת אבן הפינה היה מרגש והשתתפו בו חברי מליאה, נציגי יישובי המועצה, חברי בית העמק ששמחים שקולות תלמידים שוב יישמעו בשבילי הקיבוץ וכמובן אנשי משרד החינוך, בהם סמנכ"ל המשרד, תמיר בן משה.

פתיחת שנת הלימודים

האמת, כבר שנה רביעית שאני פותח את שנת הלימודים בראשון בספטמבר (השנה נדחה לשלישי) וזה עדין אחד משיאי ההתרגשות בסדר יומו של ראש מועצה. כל הילדים בלבן, ההורים בעיניים בורקות ואנשי החינוך שלנו בחיוכים של שמחה מהולה בתקווה. שנת הלימודים אצלנו במטה אשר, נפתחה עם למעלה מ-10,500 תלמידים במוסדות החינוך המגוונים שלנו, 83 גני ילדים ו-18 בתי ספר. מדי שנה אנחנו שוברים שיאים של צמיחה והתפתחות! גאווה גדולה, לעמוד בראש המערכת המצוינת הזאת.

הנה באה הרכבת

אחרי "2000 שנות" שקשוק הרכבת מגיעה לגליל המרכזי. שנות המתנה ארוכות, התנגדויות, משפטים, השקעות של מיליארדים, מנהרה באורך 4.5 ק"מ ושני טכסי חנוכה (אחד רק עם שר התחבורה ואחד עם ראש הממשלה ושר התחבורה) הנה באה הרכבת והקו לכרמיאל נפתח יחד עם התחנה אצלנו באחיהוד. מדהים לראות איך תכניות רוקמות עור וגידים והופכות למציאות המשפרת לכולנו את איכות החיים. בשלושת החודשים הקרובים תתאפשר נסיעה בחינם לכל תושבי המועצה (בהצגת תעודה מזהה) מהתחנה באחיהוד. במקביל חברת נתיבי אקספרס שעם נציגיה ישבנו בשבוע החולף, תגברה את הקווים של נתיב אקספרס על כביש 70, מערב אל ערמשה ועד הרכבת. מזל טוב ובהצלחה לכולנו!

חנוכת כביש בשייח דנון

בטכס חגיגי, בכיכר החדשה בכפר, ציינו את חנוכת הכביש החדש והמרכזי בשייח דנון. משרד התחבורה השקיע בכביש 7.5 מיליון שקלים, עבודות הכוללות הקמת מדרכות, מערכת ניקוז, הסדרת תשתיות הסמוכות לכביש, סימון, פסי האטה וריבוד מלא באספלט לכל אורך הכביש. כמו כן בוצעו קטעי התחברות להרחבה עתידית המתוכננת בשיח' דנון עבור 325 יח"ד נוספות וכן בוצעו דרכים נוספות לתושבים שהקימו בתיהם ללא תשתית דרך, הגובלים עם הכביש המחודש. הפרויקט הוא בשורה אמתית לתושבי הכפר המאפשרת ליהנות מגישה נוחה ומסודרת כמו במרבית יישובי המועצה. זה המקום להודות מכאן למשרד התחבורה שהבין את הצורך ומצא לכך תקציב.

מוסיקאים מצטיינים

לאחרונה קבלנו את תוצאות בחינת הבגרות של תלמידי האולפן למוסיקה שלנו. התוצאות הן לא סתם, כולן תוצאות מעולות, יש אפילו 100! כל הכבוד לתלמידים המוכשרים שביצעו רסיטלים מצוינים שכללו ג'אז-נגינה, קלאסי ושירה אומנותית. הוכחתם שיש לנו פה חינוך מוסיקלי מהמעלה הראשונה. חינוך הוא לא רק מבחנים ולא רק תוצאות, הוא בעיקר תהליך, במקרה הזה התוצאה מצביעה על התהליך הארוך והמוצלח שעברו תלמידי האולפן למוסיקה שלנו במשך השנים באולפן, שבהם התמידו, התאמנו, השתפרו וזכו להצטיין במה שהם אוהבים לעשות – לנגן ולשיר.

כל הכבוד לכם – תלמידי האולפן, המורים וכמובן מנחם גרודזניסקי מנהל האולפן.

נערכים למצבי חירום

במסגרת התרגיל הארצי הגדול ביותר שנעשה בעשרים השנים האחרונות, המועצה השתתפה בהצלחה בתרגול פינוי קיבוץ מצובה לקיבוץ גבע בעמק יזרעאל. התרגיל נמשך כמה שעות במהלכן תרגל הצח"י של מצובה (בהצלחה אדירה יש לציין!) התמודדות עם פינוי האוכלוסייה, כשחלק מהתושבים מתנגדים, בעלי צרכים מיוחדים ופצועים, כל זאת תחת אש. במקביל כיתת הכוננות של הקיבוץ תרגלה התמודדות עם ניסיון חדירה לישוב, לצד התמודדות של כוחות חילוץ מתנדבים מקומיים שעסקו בחילוץ פצועים מהריסות. היה מאוד מאתגר, זה המקום לשבח את כל מי שלקח חלק ובעיקר את חברי מצובה שתרגלו על חם תרחיש מאוד קשה ותפקדו בגבורה. את 

אנשי מחלקת הביטחון ואת האחראית על הכשרת הצח"י במועצה. כולכם עושים עבודה חשובה שמאפשרת לישובים שלנו להתחזק בשגרה כדי להתמודד בהצלחה בשעת חירום.

האופרה הישראלית ואנחנו

המועצה נבחרה להשתתף בפרויקט אופרה בקהילה – "חליל הקסם" בתמיכת משרד התרבות ובליווי מקצועי של האופרה הישראלית. הפרויקט מאפשר שיתופי פעולה אמנותיים בין זמרי ושחקני האופרה ובין אמנים מקומיים ומערב את הקהילה שבה מבוצע הפרויקט, במקרה שלנו את כל תושבי מטה אשר המעוניינים. המופע המשותף יעלה בחודש פברואר 2018 כחלק מאירועי 70 שנה למדינה. בביצוע חבורת זמר, המקהלה, להקת הפולקלור, אולפן למחול געתון, הרכבי נגינה ושירה, תזמורות וכאמור תושבים אוהבי שירה ובמה שהביעו נכונות להשתלב בפרויקט האופרה.  המופע יוצג באולם המופעים בכברי והחל מהחודש מוזמנים הרכבים ואמנים למבחני במה. יהיה מרגש, זה בטוח. המתנ"ס בהובלת מחלקת התרבות יעדכן ויוביל את הפרויקט.

בית השותפויות – חדש חדש בהקמה

החודש התחילה מחלקת מהנדס המועצה בהקמת המרכז הייחודי הסמוך למרכז צעירים שלנו, "בית השותפויות" שיהיה בית משותף לתושבי מטה אשר, למועצה ולכל הקהילות היהודיות הקשורות לנו בקשרי "שותפות ביחד". השותפות הזו היא פרויקט ארוך שנים של שיתוף פעולה בחסות הסוכנות היהודית עם כ- 12 קהילות יהודיות מערים במרכז ארה"ב. טקס הסרת הלוט ייערך בנובמבר הקרוב, עם הגעת משלחת השותפות מארה"ב לביקור באזור.   

שדרוג הטיילת

בימים האחרונים התחלנו לראות ניצנים של שינוי ושדרוג של טיילת החוף היפיפייה יש הטוענים הכי יפה בארץ. תכנון אדריכלי לא פשוט, אישורים תכנוניים לא קלים (חוק התכנון והבנייה בסמיכות לחוף הים) ועוד כהנה מכשולים מנעו מאתנו עד היום לבצע שינויים נדרשים במבנה הטיילת. שלב א' שנסתיים כולל התקנת פחי אשפה גדולים טמונים בקרקע שנועדו להתמודד עם כמויות הפסולת גדולות ועם השלכת האשפה לאורך החופים. בקרוב נתחיל את שדרוג התאורה לאורך הטיילת והסדרת מקומות חנייה. אני מקווה שהשדרוג שאנו מבצעים יאפשר לנו לשמור על סביבת החוף שלנו בהצלחה רבה יותר ולאפשר לתושבים ליהנות מהחופים בלי לסבול מלכלוך וזוהמה. אנא שמרו על הניקיון בחופים והשליכו פסולת רק במקומות המותרים.

 

עד מאה ועשרים – מזל טוב לחוגגים ימי הולדת עד סוף ספטמבר -

עלי רונדה-חינוך, ורדה פאטמה-אם בית דנון, ינקו ליאורה-חינוך, פרג'י יצחק-דת, לוי אביה-ו.ב.ע, אברהם רויטל-חינוך, מדר יוחנן-תחבורה, חורי חנא-שפ"י, גפן פקד ענב-חינוך, לוי סמדר-קופה, ג'ורג'ל אילנית-חינוך, מוצ'ניק דמיטרי-תברואה, מזרחי כרמית-חינוך, עמית טלי-ספריה, צינקוס גיין-עמותת ותיק, וסרמן חגי-מוקד , מדאח איאד-הנדסה, עאמר תמיר-שומר, וורדה תחריר-חינוך, לבנגרונד לימור-חינוך, מנשה יואב-ו.ב.ע, נחמני חיות כרמית-חינוך, שטוקלמן גדי-עמותת הותיק, גולדווסר פנינה-חינוך, הלמן יהושוע-דת, יפת מיכל-רווחה, ג'ומענה מונירה-חינוך, סואעד זיאד-רווחה, סעדי יוסף-שומר, אבו-חילו יעקב-שומר, פריד שרון- ו.ב.ע, כהן פנחס יפית-הנהח"ש/קופה, קליר רגינה-הנהח"ש, גבאי שאול-תחבורה, חושקובר אירית-עמותת ותיק, קינן לימור-חינוך, קוריאט דליה-גזברות, מגיס קווין-תברואה, עלי מאג'ד-שומר, קלדרון כרמלה ורה-חינוך, הופסניק אביטל-חינוך, שמואלביץ אלי-תחבורה.

 

מזל טוב ורוב אושר: 

לירז בראונשטיין (לשכה) - להולדת הבת

דליה גראור (לשכה) – לחתונת הבת

אביה לוי (ו.ב.ע) - להולדת הבת

ירמי לוי (איכה"ס)- להולדת הנכדה

חוליו ליסק (הנדסה)- להולדת הנכד

אמיר שני  (שפ"ח)  -להולדת הבן

יורם ישראלי - להולדת הנכד

משתתפים בצער הרב שלמה בן אליהו במות אביו ז"ל.                            

                                  

שנה טובה ומתוקה, 

יורם ישראלי