ריח סיום החופש הגדול כבר עומד באוויר. יציאות אחרונות לחופש עם הילדים, גמר שיפוצים והכנות בבתי הספר ואפילו כבר פריחת חצבים, בצדי הכבישים (יש זמן להתבוננות מחלון המכונית בנסיעה האיטית בכבישי האזור) ובגינות. החום הכבד עדין אתנו אבל הבשורה על בוא הסתיו כבר מורגשת ואינשאללה תתממש החל מ- 21/9 שבמקרה השנה זה בדיוק ראש השנה. "חודש אלול – חודש הסליחות" נפתח השבוע ואתו נפתח ההסדר הטוב הקיים במסורת שלנו לסלוח איש לחברו.

נאחל ברכות וחג שמח לתושבינו המוסלמים שיחגגו בשבוע הבא את חג הקורבן.

נפתח בתודות -

ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, "שיצא עשר פלוס" ובחופשה הפרטית שלו עם אשתו הגיע להתארח אצלנו בגליל המערבי, הרים לי טלפון וביקש שאקח אותו לראות את הישובים שלנו מקרוב. הזמנתי אותו להתארח במזכירות קיבוץ ראש הנקרה, אחד מיישובי הגדר במועצה בעל ייחוד של גבול עם לבנון וגבול עם הים. גפני וח"כ יצחק וקנין (ש"ס), שהוא שכן שלנו, תושב יערה, ישבו עם פעילי פורום "הטבות המס ליישובי גדר" ועם נציגי הקיבוץ ושמעו את תחושות התושבים, ללא סינון. בתקופה הקרובה, בכוונת הנהלת המועצה להשלים את המהלך של הטבת מס מקסימלית ל"יישובי הגדר" ובדיקת זכאותם להגדרת "יישובי גדר" של אילון ומצובה, כבר הוזמנה עבודת מדידה שאנו מקווים שתסייע לנו בעניין. בשבוע הבא נזמן את נציגי יישובי קו עימות לעדכון בנושא.

נערכים לפתיחת שנת הלימודים -

זה אולי יישמע לכם דמיוני אבל מספר התלמידים אצלנו השנה גדל כמעט ב-500 תלמידים חדשים! זה המון!!! הוספנו 9 כיתות יבילות לארבעה בתי ספר, פתחנו גני ילדים ומעונות יום חדשים, שיפצנו כיתות, פתחנו כיתה חדשה ל"קידום נוער" בבי"ס סולם צור בגשר הזיו, הגדלנו את בית הספר האנתרופוסופי במצובה, הסדרנו חצרות בבתי הספר היסודיים וזה עוד לפני שהתחלתי לפרט מה נמצא בתכנון לביצוע השנה. מחלקת הנדסה שלנו עובדת במקביל על עשרות פרויקטים של בינוי ושיפוצים במוסדות החינוך בבתי הספר ובישובים ועד תחילת החודש, הכל יסתיים על הצד הטוב ביותר. צוותי החינוך בבתי הספר אספו כוחות, קצת התרעננו והכינו עצמם לפתיחתה של תשע"ח. נאחל הצלחה למנהלים החדשים שנקלטו במערכת: לעדי הראל – מנהל חדש ביסודי רגבה. אורית קטן – מ.מ. מנהלת "אופק", מירב אלימלך– מנהלת חט"ב "אופק", ענת וייס – מנהלת סו"צ, שי אלבז – מנהל חט"ב סו"צ. לכ-10,500 התלמידים שלנו, לבני משפחותיהם, לצוותי החינוך שלנו – המון בהצלחה בשנת הלימודים הקרבה. לאלו שמתחילים במסע ולאלו שמתרגשים לקראת שנתם האחרונה במערכת – תיהנו מהימים האחרונים של החופש ובהצלחה בשנת הלימודים החדשה הבעל"ט.

מניחים אבן פינה

אין לו עדין שם, הוא מתוכנן אדריכלית למופת והוא יהיה חדש וחדשני. זהו בית הספר היסודי החדש שהתחלנו בעבודות להקמתו בקבוץ בית העמק. ב- 12.9 נקיים טכס הנחת אבן פינה לבית הספר שיהווה חלק מביצוע המלצות תוכנית האב לחינוך שהוכנה במועצה בשנתיים האחרונות. תקופת המעבר עד לפתיחת בית ספר זה היא לא פשוטה ובבית הספר היסודי "מעיינות" בכברי שלומדים בו מרבית היישובים המיועדים לבית הספר היסודי החדש, אנו פותחים השנה כיתה א' של 5 כיתות בשכבה.

חוף נקי

מאמצינו לשמור על ניקיונה של רצועת החוף שלנו, מראש הנקרה ועד פאתי עכו הצפוניים, הם קשים, הם עולים לנו כמועצה הרבה כסף והם מחייבים אותנו באחריות מלאה דו- כיוונית לניקיון מקסימאלי של רצועת החוף. כלפי הציבור המצפה לניקיון החוף וכלפי משרדי הממשלה שהטילו עלינו את האחריות לניקיון, שרק אם נעמוד בה הם ישתתפו כספית בעלות הניקיון. אפשר לראות באתר המשרד להגנת הסביבה את מדד הניקיון לחופי הארץ המתפרסם מידי חודש, שהחופים שלנו בראייה אובייקטיבית הם בדרך כלל "נקיים" ואף יותר. בולט מעל כולם חוף שבי ציון שמככב בהתמדה בדירוג "נקי מאד". בימים אלו אנו שוקדים על הוצאת היתרים לשדרוג הטיילת שיכלול בין השאר גם אמצעים מודרניים (פחים טמונים) להתמודדות עם הפסולת הרבה המגיעה לרצועת החוף.

 

מלגות לימודים בשיתוף מפעל הפיס -

השבוע קיימנו טקס סיום לפרויקט המלגות של מפעל הפיס והמועצה במרכז צעירים, במעמד מנכ"ל מפעל הפיס, עומרי לוטן, הסגנים שלי משה דוידוביץ' ואיל רייז וצעירים רבים מהישובים שלנו. המלגות המשותפות מבחינת עלותם הכספית בין המועצה למפעל הפיס, בגובה 10,000 ₪ כל אחת הוענקו לסטודנטים תושבי היישובים שלנו אשר לקחו על עצמם משימה קהילתית נכבדה של ריכוז והפעלת הצעירים ביישובם ובכלל סיוע למרכז צעירים בכל נושא הצעירים במועצה. המלגות הוענקו השנה ל- 30 סטודנטים שעמדו במשימה ובכוונתנו להמשיך ולחלקם גם בשנים הבאות לכ- 32 סטודנטים, אחד/אחת מכל יישוב במועצה.

פקקים לא עלינו

נכון שמצב הפקקים בסוף אוגוסט מעט מתעתע, זה ענין זמני שלצערנו עוד רגע בתחילת ספטמבר יחזור לסורו. לשמחתנו יש בשורה – כביש 859 שאמור לחבר בין כביש 70 במזרח וכביש 4 במערב באזור רגבה, לעקוף את נהריה ולהקל בעומסים בחציית נהריה, יצא לדרך. סימן ראשון ניתן לראות בעין בלתי מזוינת, בגבול שבין מזרע לרגבה החלה רשות העתיקות לבצע חפירות בדיקה לאיתור עתיקות, נוהל המתבצע לפני כל פרויקט היוצא לדרך. אשרינו שהכביש ייסלל במהרה – אנו ממשיכים לעקוב וללחוץ בנושא על משרד התחבורה.

פתיחת הרכבת לכרמיאל -

נדמה כאילו זה לא נוגע לנו, אבל זה ממש כן. בערב ראש השנה הבעל"ט (20.9.17) תיפתחנה תחנות הרכבת בכרמיאל ובאחיהוד ורכבת חדישה תעשה דרכה בתדירות יומית גבוהה מכרמיאל לחיפה ותל אביב. פתיחת המסוף בכרמיאל תכפיל את מספר הרכבות לתל אביב כל שעה בשעות העומס בבוקר ואחר הצהרים. לתושבי הישובים הסמוכים תינתן נסיעה חינם בחודשים הראשונים. נציגת קשרי קהילה של הרכבת הגיעה לפגישת היערכות במועצה, שבה בישרה כי בכיתות ד'-ה' בבית הספר הרלוונטיים יחולקו ערכות חינוכיות של הרכבת ללמידה על התנהגות בטוחה בסביבת המסילה וכן יתקיימו מערכי שיעור מוסדרים לתלמידים. אני מקווה שהרכבת תצמצם ולו במעט את מספר המכוניות על הכבישים. אנו בוחנים מול נתיבי אקספרס את לו"ז הזמנים של האוטובוסים על מנת להקל על המעוניינים להגיע בתחבורה ציבורית לתחנת אחיהוד.

רוק מחצבות

700 אנשים נפלאים הגיעו לפני כעשרה ימים לרחבת בירה מלכה ביחיעם, לאירוע התרמה למאבק נגד הרחבת מחצבת אשרת. המחצבה שכבר היום בגודלה "הקטן" (500 דונם), משפיעה לרעה על האזור הירוק שלנו וצובעת אותו בצבעים חומים ואפורים, וכל זאת בלי להרחיב בנושא מפגעי הרעש, האבק והתחבורה. המאבק הוא כנגד תכנון הרחבת המחצבה לממדים של פי 10 מגודלה הנוכחי. מדובר באבסורד מוחלט, בחוסר אוזן קשבת לדרישות בסיסיות של הגבלות ודרישות סביבתיות, שאין בו ולו טיפת התחשבות במי שחי פה היום ובמי שעתיד לחיות פה בעשרות השנים הבאות. כל ההכנסות מהאירוע יממנו את המשך המאבק.

עד מאה ועשרים – מזל טוב לחוגגים ימי הולדת עד סוף אוגוסט 17

מטס און -שומר, הלפרין אורית – יישובים, נבואני סארי- שומר, בלום מאוריסיו- וטרינר ,משה שאול- שומר, גנטוס תאופיק- פקח, ברגר איתמר- חינוך, חגי לימור-ספריה, כליב יוסף- תברואה, דוידי איתי- לשכה, זינגר שולה- חינוך, טף עדנה- תרבות, סובח סובח- שומר, דיין-עדי מירב- חינוך, עלי גאזי- תחבורה, בן אליהו שלמה- דת, לנדאו ציונה- חינוך, מועלם דורון- משק תחזוקה, דמתי רזנית- חינוך, בר יריב- איכ'הס, אלבק נעמי- הנדסה, גלר אסתר- חינוך, ברקוביץ חיה- חינוך, כליב מוחמד- תברואה, ירושלמי הילה- חינוך, חסון צפורה- חינוך, קורט-עוז עופר- ו.ב.ע, בן שמואל תקוה- רווחה, נבואני פאדי- שומר, נפג'י זקלין- תחבורה, רז אפרת- חינוך, סעיד עלאא- תברואה, ביסאן ספי- תברואה, סנה ניבה- חינוך, מימרן אברי- תחבורה, מזרחי ורד- חינוך, עוויד סוהיר- חינוך, עובד אברהם- תחבורה, טאעון נעמה- בי"ס סו"צ, גבע יעל- רווחה, בנימין יהודית- חינוך.

משתתפים בצערם של:

ישראלה גוט (סייעת חינוך) - על מות אביה ז"ל.

עליזה שאלתיאל (חינוך) - על מות אביה ז"ל.

דליה סלמנפור (חינוך) - על מות אימה ז"ל.

ארנון רפאלי (הנהלת חינוך) - על מות אחיו ז"ל.

גדי שטוקלמן (עמותת הותיק) – על מות אימו ז"ל.

הייזל יהודה (הנהלת חשבונות – על מות אחיה ז"ל.

                                 

                                   בברכת סופ"ש וקיץ נעים,

                                             יורם ישראלי