הממשלה הבטיחה להעביר עד כמיליון שקל לניקיון החופים במטה אשר

במסגרת תוכנית "חוף נקי" צפויה המועצה לקבל סכום של 983 אלף שקל לטובת ניקיון החופים הלא מוכרזים בשטחי המועצה - כך הבטיח סגן השר לאיכות הסביבה ירון מזוז לראש המועצה במהלך סיור משותף בחופי הגליל המערבי


תוספת תקציב חשובה לניקיון החופים במטה אשר: המשרד להגנת הסביבה צפוי להעביר בקרוב סכום של עד 983 אלף שקל למועצה במסגרת תוכנית "חוף נקי". כך סוכם בפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר בין ראש המועצה יורם ישראל לסגן השר להגנת הסביבה, ירון מזוז. 

במהלך הפגישה, הציג ח"כ מזוז את התנאים לקבלת התקציב מהמשרד להגנת הסביבה, ואמר כי מטה אשר צפויה לקבל עד 983 אלף שקל למטרה זו. בכל שנה מתקצב המשרד להגנת הסביבה כסף לצורך תחזוקה וניקיון בחופים. לדברי מזוז, השנה שילש המשרד את הסכום המתוקצב לתוכנית "חוף נקי", והקצה 8.6 מיליוןשקל במסגרת קול קורא לרשויות מקומיות שבתחומן המוניציפלי נמצאים חופים בלתי מוכרזים בים התיכון או באילת. במועצה האזורית מטה אשר יש רצועת חופי ים של 13 ק"מ, מתוכם 5 חופים מוכרזים.  בפגישה עלתה גם האפשרות להעסיק שוטרים בשכר לביצוע פעולות אכיפה בחופים ולתגבור תחושת הביטחון של הרוחצים בחופים.

סגן השר ירון מזוז (שני מימין) בפגישתו עם ראש המועצה (צילום: דוברות סגן השר)

החופים הפתוחים בישראל מצויים בשטחי רשויות מוניציפליות או רשות הטבע והגנים, ועליהן מוטלת החובה לשמור על ניקיון החופים שבתחומן. למרות זאת, רוב הרשויות מתקשות לקיים חובה זו, ומשום כך יזם המשרד להגנת הסביבה ב-2005 את תוכנית "חוף נקי" שמטרתה למזער את מפגע הפסולת הימית בישראל ולהביא לניקיונם של החופים והים – בהתאם למחויבות הבינלאומית, ולטובת הסביבה ובריאות הציבור בישראל. 

ראש המועצה, יורם ישראלי ציין כי "תוספת תקציבית זו יכולה להיות ברכה עבורנו, ויכולה לתקן במעט  העיוות שיצרה המדינה כשקבעה כי הרשויות המקומיות יממנו את ניקיון החופים, מבלי להתחשב בפערים שיש בינינו ובין תל אביב לדוגמה. רצועת החוף שלנו טבעית ושמורה, ונמשיך לשמור עליה ככזאת, לעומת תל אביב שבה יש פיתוח עסקי מוגבר שמאפשר גביית ארנונה ומימון תחזוקה ברמה גבוהה מאוד. אני שמח שסגן השר מקדם את התוכנית ומקווה שזוהי סנונית ראשונה שתביא עמה להקה שלמה".

המועצה שמה לה למטרה לקדם את נושא ניקיון החופים גם ברמה ההתנדבותית. מזה כמה חודשים מפעילים תושבי מטה אשר קבוצת מתנדבים, שמטרתה לשמש גם כסיירת חופים ולסייע בניקיון החופים הלא מוכרזים במועצה. ניתן עדיין להצטרף לקבוצה, שכבר התגבשה ונפגשת באופן קבוע, באמצעות יצירת קשר עם רכזת החינוך הסביבתי, רותי גלעדי-מכלוף - במייל ruthig@matteasher.org.il