"פערי המיגון בצפון מחייבים השקעה של 6-5 מיליארד שקל"

אנשי המועצה ונציגי הרשויות המקבילות באזור ייצגו את הצפון ביום חגיגי שהקדישה הכנסת לנושא ההיערכות לחירום. יום היום ח"כ עמיר פרץ פירט את העלויות הנדרשות למיגון העורף באזור. ראש המועצה יורם ישראלי אמר כי יש לתת פתרון ייחודי ומיידי ליישובי הגדר


"פערי המיגון בצפון, בדגש על יישובי קו 5-0 ק"מ מהגבול הם עצומים ומחייבים פתרון מיידי" - אמר היום (שלישי 16.1) ראש המועצה יורם ישראלי במסגרת היום לציון ההיערכות לחירום שהתקיים בכנסת.

במסגרת היום החגיגי לציון ההיערכות לחירום והוקרה למתנדבי צח"י (צוותי חירום/חוסן ישובי) שהתקיים בכנסת הוקדשו דיוני הוועדות לנושאים הקשורים בהיערכות ומוכנות העורף. ישראלי, שהגיע לכנסת לצד מתנדבי יישובי המועצה החברים בצח"י ועובדי המועצה האמונים על התחום, השתתף בדיונים והשמיע ביחד עם ראשי רשויות נוספים מהצפון – גיורא זלץ (גליל עליון), סיוון יחיאלי (יו"ר פורום ראשי קו עימות, כפר ורדים) ובני בן מובחר (מבואות חרמון) - את זעקת הצפון בכל הנוגע לתקציבים ופערי המיגון בגזרה.

בדיון שהוקדש לנושא זה במושב משותף לוועדות חוץ והכספים של הכנסת הושמעה סקירה מקצועית של נציג פיקוד העורף והתבטאו חברי הכנסת וראשי הרשויות. יוזם היום, ח"כ עמיר פרץ, ראש ועדת המשנה לבחינת מוכנות העורף, אמר כי "שום הישג שהושג בעבר לא יהיה תקף אם נקפא על שמרינו. פערי המיגון בצפון הם בלתי נסבלים ודורשים תקציב של 6-5 מיליארד שקל".

ראש רשות החירום הלאומית (רח"ל), בצלאל טרייבר, אמר בדיון: "המערכת הלאומית מכירה ויודעת את הנושא. 'חוק העורף' שהעלה שר הביטחון נמצא בדיונים מתקדמים, פעולות רבות מתבצעות על ידי משרדי הממשלה, רח"ל ופידוק העורף. הושקעו מיליוני שקלים במיגון הצפון מתוך מודעות לפערים. לפני כשבוע אישרה הממשלה תקציב של 150 מיליון שקל לתקציב 2019 למיגון בדגש על הצפון. המיגון הוא קריטי, הצורך הדרמתי הוא במימוש כל התוכניות והתקציבים, בהכנסה שלהם אל הפועל, מהר ככל האפשר. עשינו הרבה וצריכים לעשות הרבה יותר".

גולן ואך, ראש מדור בפיקוד העורף, סיפק סקירה מקיפה של כל נושא המיגון בעורף וההחלטות האופרטיביות, והציג נתונים שלפיהם 26.7% מאזרחי ישראל הם ללא מיגון תקני (ממ"ד, מקלט ביתי או מקלט ציבורי). ראשי רשויות הצפון התייחסו לנתון זה ואמרו כי על אף ההתקדמות הרבה והערכתם לעשיה של כל הגורמים, הנתונים האלה המתייחסים למקלט ציבורי כמיגון תקני אינם ריאליים.

יחיאלי אמר לחברי הכנסת כי "שהייה ארוכת טווח במקלטים, כפי שצפויה לנו על פי תרחיש המהלומה, היא לא ריאלית. לתושבים אין אפשרות לשהות בצורה זו במשך ימים רצופים ולרשות אין אפשרות לספק את הצרכים שלהן במסגרת זמני ההתרעות שלנו. הפתרונות צריכים להיות פנים דירתיים, אנחנו מבקשים שתהיה הקצאה ישירה של כסף למימון ממ"ד פנים דירתי בישובי קו העימות. צריך להתכונן כמו שצריך לתרחיש הזה ולהשקיע באופן מיידי."

ישראלי הוסיף: כולם מדברים על העורף במובנים של 40-0 ק"מ, לאור האיומים הצפויים, אבל לפי התרחישים הידועים והמקובלים על כל גורמי המקצוע, האיום הוא הרבה יותר משמעותי וההיערכות הנדרשת היא קריטית  פי כמה ביישובינו צמודי וסמוכי הגדר, עד 5 ק"מ מהגבול, הפערים אנחנו עומדים מולם הם עצומים ודורשים התייחסות מיידית. יש אצלנו מבני ציבור, מבני חינוך ודירות מגורים רבות שנבנו לפני שנות ה-80, שאין להם פתרון מיגון, ביישובים שבהם אין כל זמן התרעה".

מימין: סגן ראש המועצה איל רייז, ראש המועצה יורם ישראלי, ראש רח"ל בצלאל טרייבר, קב"ט המועצה ישי עפרוני ורכז צח"י במחלקת ביטחון דני מאיר

חברי הכנסת אשר השתתפו בדיון קראו לממשלה ולנציגי המשרדים לפעול בדחיפות ובייתר שאת לפתרון פערי המיגון והמוכנות של אזור הצפון. "עד שלא יפול 500 קילוגרם של חומר נפץ על בית של אזרח במטולה, שום דבר לא יזוז בממשלה", אמר ח"כ חיים ילין. "מודל עוטף עזב חייב לקרות בצפון. צריך לתת לאזרחים את היכולת להתמודד עם מצבי הקיצון ולאפשר מיגון לכל אזרח". 

ח"כ מוטי יוגב: "האיום בצפון הוא על השולחן, והוא גדול פי עשרה מהאיום שיש לנו מכיוון עזה. חייבים לאשר תוכנית של מיליארד שקל בשנה ל-5 שנים". יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני ביקש להגיב ל"בשורת" התקציב של 150 מיליון הש"ח שאושרו ל2019, ואמר" אלה לא בשורות, מדובר בכסף קטן. עוטף עזה הוכיח שניתן להציב את היישובים במקומות אחרים. זו פונקציה של כסף. היישובים שם ממוגנים, ובצפון לא. תגידו שיש אילוצים תקציביים. לא בשורה תקציבית. הצפון נמצא ברמת סיכון הרבה יותר גבוהה, במיוחד ישובי צמודי הגדר, ודורש התייחסות אחרת לחלוטין".

ח"כ אייל בן ראובן: "מערכה בזירה הצפונית כהנחת עבודה היא בלתי נמנעת, למרות דברי פקע"ר, הצפון איננו מוכן למלחמה, הוא לא מותאם לאיום. צריך לדבר על תוכנית רב שנתית למתן מענה קודם כל בצפון, ובינתיים מפילים בכנסת חוקים שאמורים לסייע. אם נצא למערכה, וצה"ל יעשה עבודה מצויינת, אבל אנחנו נספור את נפגעינו האזרחיים כי לא מיגנו אותם. אסור לנו להגיד לעצמנו שנטפל בעניין אחרי המערכה הבאה. צריכים חלפעול הרבה יותר בנחישות. ראשי רשויות – תרימו את קולכם. מדובר בחיי אדם, המצב כרגע הוא בלתי נסבל".

ח"כ אבי דיכטר, יו"ר ועדת חוץ וביטחון חתם את הדיון בוועדה באמירה "הקצאת תקציבים היא שם המשחק. היכולת שלנו להשפיע היא דרך חקיקה, שהיא מרכז נשמתה של הכנסת דרך יוזמות החקיקה אותן אנחנו מקדמים, ובאמצעות הוועדות אשר עוסקות כרגע בנושא התקציב, אשר דרכן נמשיך את הפיקוח וההשפעה על התוכניות ועל המסגרת, מהכנסת ומהסיורים בשטח".